Na festivalu TANEC PRAHA 2012 vystoupí soubory a tvůrci z jedenácti zemí

Na festivalu TANEC PRAHA 2012 vystoupí soubory a tvůrci z jedenácti zemí

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Soubory a tvůrci z jedenácti zemí se představí českým divákům na 24. ročníku Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2012, jehož hlavní část proběhne od 4. do 29. června.

Na festival přijedou soubory z Francie, Německa, Argentiny, Švédska, Velké Británie, Izraele, Dánska, Holandska, Španělska, Japonska a samozřejmě České republiky. Diváci se za tanečními zážitky vydají nejen do pražských divadel – Ponec, Divadlo Archa, Nová scéna Národního divadla a Hudební divadlo Karlín – ale také do divadel v rekordních deseti městech ČR – v Brně, Českém Krumlově, Hradci Králové, Chocni, Jihlavě, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Plzni a Valašském Meziříčí.

Hlavními lákadly pražské části bude slavný švýcarský soubor Alias, který uvede 26. a 27. června v Hudebním divadle Karlín fascinující a hypnotickou choreografii Sideways Rain. Dále se mohou diváci těšit na vlámský soubor Ultima Vez s českou premiérou nejnovějšího představení Wima Vandekeybuse booty Looting, který vystoupí 28. a 29. června v Divadle Archa.

Festival slavnostně zahájí 4. června v divadle Ponec česká taneční scéna. Výlučně pro zahajovací gala večer spojilo své umělecké síly 18 tanečníků, 2 hudebníci (live) a jeden světelný designer. Festival TANCE tak zahájí ojedinělý experiment pod názvem „Platforma“, tanečně-hudebně-světelná improvizace, která vyvrcholí vyhlášením vítězů festivalu Česká taneční platforma 2012.

Hned 5. června pozve berlínský soubor Dorkypark GMBH choreografky argentinského původu Constanzy Macras diváky na Nové scéně Národního divadla na strhující cestu životem romských komunit doprovázenou živou hudbou.

Soubor Jus de la Vie švédské choreografky Charlotty Öfverholm přiveze 6. června do divadla Ponec choreografii, která kombinuje syrové taneční divadlo a živou hudbu v podání dvou výjimečných skandinávských interpretů. Je inspirována poezií a instalacemi Lousie Bourgeois, zpěvem Lindy Larssonse, trablemi s láskou a Matkou Zemí.

Z Velké Británie dorazí 9. června do divadla Ponec známá choreografka, performerka a bývalá členka DV8 Physical Theatre Wendy Houstoun, jejíž dílo jasně a vtipně obohacuje a rozšiřuje hranice tance a divadla.

Izraelsko-dánský soubor Yossi Berg and Oded Graf Dance Theatre uvede 11. a 12. června opět v divadle Ponec představení Animal Lost, které se zabývá kulturními a sociálními rozdíly a univerzální povahou represe, sexuality, představivosti a potřeb jedince.

Soubor holandské choreografky Nicole Beutler uvede 15. června v Ponci remake dvou němých prací legendární americké postmoderní choreografky Lucindy Childs – Radial Courses z roku 1976 a Interior Drama z roku 1977.

Španělsko-izraelský soubor Companya Sharon Fridman si za krátkou dobu svého působení získal renomé nejen ve Španělsku, ale po celé Evropě.

Dva večery 23. a 24. června v Divadle Archa patří souboru 420PEOPLE – z jedné části choreografii Václava Kuneše Wind-up – a z druhé jejich hostu, kterým je choreograf Saburo Teshigawara z Japonska. Ten přiveze do Archy křehkou a přitom technicky výjimečnou tanečnici Rihoko Sato v choreografii Encounters – piece d'occasion.

Týden po světové premiéře na Tanečním bienále v Benátkách přijede 28. a 29. června do Divadla Archa belgický soubor Ultima Vez vlámského režiséra, choreografa, tanečníka a fotografa Wima Vandekeybuse s představením booty Looting. Pro účely této choreografie sestavil Vandekeybus skupinu šesti tanečníků, jednoho hudebníka, a dokonce fotografa na scéně. Představení jsou uváděna v koprodukci s Divadlem Archa v rámci Vlámské sezóny 2012 v Divadle Archa.

Doprovodným programem festivalu budou workshopy pro profesionální tanečníky v Praze ve Studiu ALTA a v Plzni v Dance Center Eagle. V Praze se mohou tanečníci těšit na lekci Charlotty Öfverholm nebo Tye Boomershina. Oba měli možnost spolupracovat během své kariéry s významnými tanečními tělesy a choreografy (např. DV8 Physical Theatre, Merce Cunningham aj.). Boomershine zároveň povede workshop pro studenty tance v rámci podprogramu TANEC PRAHA STUDENTŮM, ve kterém si organizátoři kladou za cíl přiblížit studentům osobnosti, které se zapsaly do historie současného tance. Pro tento rok byla vybrána Lucinda Childs, legenda americké postmoderní choreografie. Kromě workshopu je pro studenty připraveno také promítání dokumentárního filmu o choreografce a přednáška.

Více informací na www.tanecpraha.cz. Vstupenky jsou v prodeji v cenách od 120 do 1090 Kč na pokladně divadla Ponec (všechna představení) a v místech konání v Praze (pouze v daném místě uváděná představení).

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!