Smetanovské dny představí rock i divadlo

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


ZAHÁJENÍ FESTIVALU

Hned na úvod nabídnou Smetanovské dny hamletovskou trilogii ELSINOR Divadelního spolku Kašpar, jehož domovskou scénou je Divadlo V Celené.

Představení obsahuje tři hry, jejichž středobodem je Shakespearův Hamlet.

Hamleta v trilogii doplní komedie Toma Stopparda s názvem Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi. Jedná se o inscenaci u nás spíše ojedinělé, ale v Anglii velmi populární, hry, která se odehrává ve stejném čase, jako děj samotného Hamleta. Zachycuje jeho spolužáky v době, kdy zrovna nejsou na jevišti v Shakespearově hře.

„Zatímco autor zasadil příběh do odlišného prostoru než hru Hamlet, my jsme se snažili, aby získala pevnější základ pro jednotlivé situace, takže se jakoby odehrává přímo v zákulisí Hamleta tedy na druhé straně jeviště. Tím je i v určitých chvílích vtipnějších. To když si divák představí, co právě předcházelo nebo následuje v dějství za scénou, tedy v Hamletovi,“ říká dramaturg inscenace a principál divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek.

Třetí z příběhů Claudius a Gertruda, jež napsal přímo Špalek a Jiří Stránský, se dokonce odehrává ve stejném prostoru jako Hamlet. Tato hra zachycuje dvouměsíční období těsně před tím, než se začne odvíjet děj Hamleta. Vysvětluje také, co předcházelo událostem prvního z děl i vztahy jednotlivých postav.

„Pro napsání hry jsme se rozhodli, už když jsme připravovali Hamleta, právě kvůli vzniku celé trilogie. Chtěli jsme divákům sdělit, že události předcházející hře o Hamletovi byly také silné. Text jsme psali zhruba rok. Náročné bylo vše domýšlet tak, aby to následně dávalo logiku. Co nás motivovalo a hnalo vpřed, byl fakt, že už jsme věděli, jací herci hrají v Hamletovi, a psali to pro ně. Vlastně jsme s nimi konzultovali scénář,“ říká Špalek s tím, že se v obou představeních objeví v roli Claudia Jan Potměšil, v roli Gertrudy Milena Steinmasslová a jako Hamlet a Ofélie pak Petr Lněnička a Eliška Mesfin Boušková.

Inscenace se V Celetné uvádějí průběžně. Hamlet měl premiéru v roce 2005. O rok později divadlo uvedlo Stoppardovu komedii a v roce 2007 přišel na svět třetí, byť dějově první, díl. Aby se hrály těsně za sebou jako trilogie, se stává jen ve výjimečných případech, například v rámci festivalů. Plzeňané budou moci tuto sérii vidět jako první v pouhých dvou dnech a to 6. a 7. února.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!