Želivské kulturní léto 2010

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Želivské kulturní léto si získalo přízeň návštěvníků

Tisíce návštěvníků navštívilo koncerty a doprovodný program Želivského kulturního léta 2010. Tento festival odstartoval svůj první ročník úspěšně, vzbudil pozornost nejen ve svém regionu, ale zájemci přijížděli také z celé republiky. O účinkování na příštím ročníku projevilo zájem několik předních domácích umělců.
„Už v této době připravujeme dramaturgii příštího léta, které se bude odvíjet v podobném duchu. Návštěvníky kláštera v Želivě opět čekají novodobé premiéry skladeb z klášterního archivu, koncerty v barokních prostorách, výstava fotografií a další,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Marika Pečená. Letní koncert v želivském klášteře v červenci 2011 přislíbil také houslový virtuos Jaroslav Svěcený.
Festival se konal od července až do začátku září a kromě letošních klasických koncertů duchovní hudby v kostele měly velký úspěch také komorní koncerty v barokním malovaném refektáři kláštera, kde atmosféru letních podvečerů doplnila sklenka vína a osvětlení svíčkami. Po každém koncertě byla pro návštěvníky připravená noční prohlídka s výkladem, kterou vedl vždy někdo z bratří premonstrátů místního kláštera.
Velkou pozornost návštěvníků ale i odborné veřejnosti vzbudily také oba závěrečné koncerty, na kterých byly provedeny v novodobých premiérách skladby z želivských hudebních sbírek z 18. století v podání souborů Harmonia Delectabilis a Collegium Marianum. Tyto soubory patří k umělecké špičce v oblasti historicky poučené interpretace staré hudby.
Během festivalu úspěšně proběhla hudební dílna Vespro della Beata Vergine, která vyvrcholila slavnostním uvedením stejnojmenných nešpor italského barokního skladatele Claudia Monteverdiho, od jejichž premiéry letos uplynulo právě čtyři sta let. Příští ročník Želivského kulturního léta odstartuje opět začátkem července 2011.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!