Škola základ života v Městském divadle v Brno

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Škola základ života je dnes známa především díky stejnojmennému pamětnickému filmu Martina Friče. Původně však vznikla jako divadelní hra, kterou si v roce 1937 u autora objednal E. F. Burian pro divadlo D. Hra je více než pevně  stavěným dramatem řadou jednotlivých scén, dějově těží ze starších autorových knih studentského humoru, především ze Študáků a kantorů. Inscenace  Škola základ života v Burianově D 38 měla velký úspěch (dosáhla 170 repríz), který vedl k tomu, že komedie byla brzy nastudována i na scénách dalších měst – v Plzni, v Ostravě a v Brně, kde měla takový ohlas, že cenzura zakázala středoškolské mládeži přístup na představení.

Žákova divadelní hra je také základem adaptace Hany Burešové, do níž jsou navíc dějově zakomponovány populární písně třicátých let, které v inscenaci živě hraje a zpívá studentská kapela. S humorem i nadsázkou jsou tu nahlíženy typické školní situace, zobrazující „věčný boj“ študáků a kantorů, mezi nimiž poznáváme povědomé typy a charaktery prostředí nejen školního, ale vůbec českého.

Inscenaci připravila režisérka Hana Burešová, dramaturgicky se na ní podílel Štěpán Otčenášek. Scénu navrhl David Marek, kostýmy Samiha Maleh. O hudební nastudování se postaral Karel Cón. Choreograficky spolupracovala Jana Hanušová. Hrají: Petr Štěpán (buřič a odbojník Jindra Benetka), Igor Ondříček (fotbalový idiot Tonda Holous), Viktor Skála (repetent a záškolák Áda Čuřil), Milan Němec (básník a estét Dandy Boukal), Vojtěch Blahuta (šplhoun Václav Krhounek), Alan Novotný (věčný čtenář Karel Peterka), Hana Holišová (správná žába Anda Pařízková), Ivana Skálová (třídní kráska Irma Jánská), Lenka Janíková (tiché děvčátko Marta Nováková), Jan Mazák (češtinář a třídní sexty Kolísko), Zdeněk Junák (latinář a němčinář Lejsal), Ladislav Kolář (matikář Gábrlík), Martin Havelka (profesor chemie a fyziky Camfourek), Irena Konvalinová (dějepisářka Suchánková), Ivana Vaňková (suplentka Boženka Lachoutová), Karel Mišurec (ředitel gymnázia), Josef Jurásek (školník) a Zdeněk Bureš (školní inspektor).

Premiéra se koná na Činoherní scéně Městského divadla Brno 11. září 2010.

http://www.mdb.cz/

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout

 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!