Polyamorie, otevřený vztah, seznamka a milenka. Režisérka Jana Počtová dokumentuje různé podoby lásky

Polyamorie, otevřený vztah, seznamka a milenka. Režisérka Jana Počtová dokumentuje různé podoby lásky  

Ve svém novém dokumentu s názvem Šťastně až na věky mapuje režisérka Jana Počtová různé podoby vztahů a lásky v dnešním světě. Filmařka sleduje čtyři příběhy, v nichž lidé hledají štěstí, lásku, sex a partnerský život jinak, než je běžné. Polyamorii, otevřený vztah, lásku přes internet nebo dlouholetý vztah se zadaným partnerem doplňuje příběh pátý, a to dvojice v klasickém a striktně monogamním soužití.

Šťastně až na věky je závěrečným dílem pomyslné trilogie Jany Počtové o zásadních proměnách partnerských a rodinných vztahů. Snímek Generace Singles (2011) se zaměřil na lidi, kteří vztah buď nechtějí, nebo ho nejsou schopni navázat. Nerodič (2017) primárně řešil pohled na současnou rodinu a mateřství.

Dokument se snaží odpovídat na otázky – Jak vypadají partnerské vztahy 21. století? Přestává monogamní model muž a žena v dnešní době stačit? Nejsou podoby lásky ve skutečnosti rozmanitější než ty, které společnost akceptuje jako normu?

Chystaná novinka se věnuje různým typům partnerství, které vybočují ze šablony „jeden muž a jedna žena“:

Nebinární propagátor polyamorie Fró chodí s Honzou, ten ale žije ve společné domácnosti s Andreou. Andrea se vídá s Jakubem, který žije s Michaelou. Dohromady tvoří takzvanou polykulu.

Sandy a Šárka se rozhodli pro otevřený vztah. Tvoří stabilní pár, ale zároveň prožívají i další paralelní intimní vztahy.

Dagmar udržuje dlouholetý vztah se zadaným partnerem. Zdánlivě to vypadá, že jí pozice věčné milenky vyhovuje.

Miroslava, kterou manžel „vyměnil za mladší model“, partnera zas hledá na internetu. Láska přes internet ale přináší určitou nejistotu – Co když ten další bude ještě lepší?

Poslední dvojicí filmové mozaiky jsou katolíci Kristýna a Mirek, kteří věří, že opravdová láska je možná jen v monogamním vztahu a v sounáležitosti s Bohem. S prvními intimnostmi i společným bydlením čekal Miroslav až do svatby.

Příběhy, které napsal sám život, a dramata skutečných hrdinů sledovala před kamerou Jana Počtová v průběhu tří let. „Partnerské vztahy silně ovlivňují naše životy. A pro mě jako pro režisérku se právě tyto příběhy staly tématem, které se snažím systematicky zpracovávat. Zajímá mě, jak se v našich osobních životech doba odráží, a zároveň jak naše osobní životy dobu mění,“ dodává režisérka Jana Počtová.

Na festivalu v Jihlavě získal film Cenu diváků a Cenu studentské poroty. Vybraná kina ho uvedou v předpremiérách na Valentýna již 14. února 202316. února pak snímek vstoupí do kin v široké distribuci.  

Foto: archiv Head of agency

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!