Jeden (ne)svobodný svět, hra o volebním právu i světelná Plzeň. Týdenní tipy od 21. do 27. března

Jeden (ne)svobodný svět, hra o volebním právu i světelná Plzeň. Týdenní tipy od 21. do 27. března 

Ani v prvních jarních dnech nebude nouze o kulturní události. Kinosály napříč republikou ovládnou dokumenty z přehlídky Jeden svět, pražská Jezerka uvede autorskou hru relativizující volební právo a Plzeň ožije videomappingem i světelnými instalacemi. Nejen o tom v našich aktuálních tipech.

Jeden svět

Jarní festival dokumentárních filmů se vydává Cestami svobody. Prostřednictvím osmdesátky uváděných snímků bude tentokrát reflektovat bude totalitní režimy a silné společenské otřesy. Mezi tituly vlajkové lodi přehlídky, sekce Mezinárodní soutěž, patří kupříkladu portrét vietnamské dívky prchající před tradicí unášení nevěst Děti mlhy, dokument Andělé ze Sindžáru o zajatcích ISIS nebo Teritorium o ohroženém životě původních obyvatel Brazílie. V pětadvaceti městech po celé republice Jeden svět probíhá až do neděle 3. dubna.

Stanislav Kolíbal a Karel Štědrý: Paralely

Výtvarníky Stanislava Kolíbala a Karla Štědrého dělí šest dekád, přesto sledují obdobné cíle. Mezigenerační dialog naznačuje rozdílnost uvažování, ale i konsenzus v etickém a estetickém směřování. Zatímco šestadevadesátiletý malíř Kolíbal je živoucí legendou, Štědrý na scénu nastupoval až začátkem tohoto milénia, kdy se prosadil se spojováním moderny s prvky popkultury, třeba videohrami nebo graffiti. Další díl výstavního cyklu uměleckých dvojic otevře pražská Galerie Villa Pellé v úterý 22. března.

Občan první jakosti

Je možné nastavit systém kritérií a hodnot, podle něhož by se lidem udělovalo, nebo naopak odebíralo volební právo? Pražské Divadlo Na Jezerce vychází z takové základní premisy v břitké komedii, pod níž je podepsán mladý tvůrce Matěj Balcar. Protagonisty hry jsou nahodile vybraní diváci televizní talkshow, kteří jsou současně nesmiřitelnými názorovými oponenty. Ve středu 23. a ve čtvrtek 24. března se odehrají veřejné generálky, v pátek 25. března potom slavnostní premiéra.

Antonio Sánchez s kapelou

Jeden z předních současných jazzmanů původem z Mexika vystoupí v rámci přehlídky Jazz čtyř kontinentů ve čtvrtek 24. března na půdě smíchovské bárky Jazz Dock v metropoli. Čtyřnásobný držitel Grammy mimo jiné složil soundtrack ke snímku Birdman a za sebou má spolupráci s Avishai Cohenem či Chrisem Potterem. Na koncertě zazní i songy z jeho nedávných alb Bad Hombre a Shift, na nichž propojil svůj zvuk s elektronikou a samply.

Sean Baker double feature

Pražské kino Aero ve své pravidelné programové lince tentokrát představí dva poslední filmy nekonvenčního režiséra a scenáristy Seana Bakera, který před čtyřmi lety nahlédl ve Florida Project do živoření americké spodiny v motelu sousedícího s Disneylandem. Jeho loňská dramedy Red Rocket se zaměřila na vyhořelého pornoherce vracejícího se do rodného jižanského města. Oba můžete zhlédnout ve čtvrtek 24. března v podvečer. 

Náhradní existence

Básník Jan Zábrana se právě blížil zletilosti, když se v Československu odehrál únorový puč. Spisovatelův osud, a především do jisté míry zoufalé vzdorování totalitní moci zhmotněné do deníkových zápisů a překladů, ať už děl Allena Ginsberga či Sylvie Plath, se staly motivací pro vznik autorské inscenace ve spolupráci brněnského Divadla 3+kk a pražského A studia Rubín, které ji v premiéře uvede v pátek 25. března.

Placebo: Never Let Me Go

Osmé album po devítileté přestávce vydává britská formace Placebo, dnes už pouze dvojice Brian Molko a Stefan Olsdal. Při práci na třinácti nových nahrávkách, které spatří světlo světa v pátek 25. března, se snažili vyjít ze stereotypu a záměrně si ji ztížit tím, že desku částečně tvořili de facto pozpátku. Zpočátku jako první například vymysleli jeho přebal a názvy písní, až poté napsali samotné texty a složili melodie.

BLIK BLIK

Po zrušeném a poté zredukovaném ročníku se plnohodnotně vrací festival videomappingu a světelných instalací, který v pátek 25. a v sobotu 26. března ovládne plzeňské centrum pod leitmotivem Nebeská symfonie. Patnáct zastavení na 2,5 kilometru dlouhé trase mezi katedrálou sv. Bartoloměje a prostorem DEPO2015 představí současnou digitální tvorbu autorů nejen z tuzemska, ale i Slovenska, Maďarska, Francie nebo Japonska. Exteriérová díla jsou přístupná zdarma, vstup do interiérů je zpoplatněn.

KniŽižkov

Do kulturního centra Vozovna na pražském Žižkově podruhé zamíří malí nakladatelé, kteří kromě vlastní produkce nabídnou během sobotního odpoledne 26. března i výtvarné dílny pro nejmenší i dospělé, autorská čtení nebo debaty. Simona Bohatá přečte ukázky ze svého nejnovějšího románu Klikař Beny, lektoři ze Skoby předvedou výrobu zápisníku, Karolína Ryvolová se zase budě věnovat romské literární tvorbě. 

Foto: archiv BLIK BLIK

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Jazzová sekce

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!