Záchrana lidstva na pokraji vyhynutí. Divadlo Komedie chystá adaptaci dystopie Kurta Vonneguta

Záchrana lidstva na pokraji vyhynutí. Divadlo Komedie chystá adaptaci dystopie Kurta Vonneguta 

Více o akci...

Sdílej:Sdílet na FBTweetnoutS  Ohodnoť


Autor slavného románu Jatka č. 5 vydal v polovině osmdesátých let pesimistickou vizi budoucnosti neplodných lidí Galapágy. Na prkna Městských divadel pražských ji přinese oceněná slovenská režisérka Júlia Rázusová, uvedení se dočká 8. února v Divadle Komedie.

Divadelní adaptace této literární látky se na evropském jevišti objeví historicky poprvé, premiéru si navíc v Praze střihne i sama režisérka, jež dvakrát obdržela divadelní ocenění DOSKY.

Júlia vytváří performativní a vizuální inscenace, které diváky provokují a nutí být ve střehu. V Galapágách kromě obrovského talíře na scéně, který prověřuje fyzické schopnosti herců, využívá také principy live cinema. Kamera je použita po vzoru dokumentárních přírodovědných filmů,“ prozradila programová kurátorka scény, Lenka Dombrovská.

S výtvarníci Markétou Plachou vycházíme z jednoho momentu v knize, kde se pilot, než shodí bombu na satelity v Ekvádoru, přes vysílačku baví s jiným pilotem o tom, zda existuje něco lepšího než pohlavní styk. Kontakt bomby a satelitu nám připomíná akt kopulace. Moment nějakého přijímání nám přišel tak podstatný, že jsme na něm postavily scénu,“ upřesnila Rázusová s tím, že v inscenaci je zachycen i okamžik hrozby shora a snaha představitelů ji nevidět.

Inscenace, jejíž předloha vznikla před více než třemi dekádami, otevírá aktuální témata jako ekologii, evoluci nebo komplikovanost reprodukce. Základem nové civilizace se má stát postarší učitelka biologie, opilecký kapitán ekvádorského námořnictva, nevidomá dcera milionáře, depresivní manželka japonského vynálezce a šest dívek kmene Kanka-bono.

Protagonisty pozorují a intelektuálními komentáři častují spisovatel Kurt Vonnegut v podání Viktora Dvořáka a přírodovědec Charles Darwin, jemuž propůjčí tvář Jakub Gottwald. Diváci se mohou těšit i na rapovanou kanka-bono píseň v podání Karin Bílíkové nebo na návrat Gabriely Míčové, Hynka Chmelaře či Jiřího Štrébla na prkna divadla Komedie.

Foto: P. Borecký, archiv MDP

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!