Film Dva nula bude poprvé k vidění v soutěži na MFFKV

Film Dva nula bude poprvé k vidění v soutěži na MFFKV 

Autoři úspěšného a oceňovaného snímku Česká RAPublika, Pavel Abrahám a Tomáš Bojar, přicházejí s novým celovečerním filmem – tentokrát s komedií z prostředí fotbalu.

„Dva nula je film, který je neobvyklý přinejmenším už způsobem svého vzniku. Celý byl totiž natočen za jeden jediný večer, s využitím rekordního počtu filmových štábů. 11. dubna 2011 hrála Sparta tradiční derby se Slavií a my jsme se rozhodli, že se nám tato událost stane kulisou pro společenskou komedii,“ vysvětlují oba tvůrci. „Od začátku nám bylo jasné, že se pouštíme do hodně riskantního podniku, že jde o experiment s otevřeným koncem. Nyní máme ale pocit, že se ten risk vyplatil. Získali jsme totiž materiál, který je velmi vtipný, autentický a který podle nás nepostrádá ani výtvarnou kvalitu.

Jako vůbec první se o tom budou moci přesvědčit návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde byl snímek vybrán do soutěže dokumentů.

A mohou se v něm těšit na velmi pestrou mozaiku postav: od ochranky, přes fanatické sázkaře, žáčky fotbalové přípravky, pečlivě oblečené dámy, distingovaného novinového kritika, dezorientované italské turisty, komentátory jedné televizní stanice až po rohový praporek či mouchy u reflektorů na stadionu. „Šlo nám o to ukázat, jak různí lidé různě prožívají stejnou věc,“ popisují autoři svůj základní záměr. Ve filmu se jej přitom daří naplnit způsobem, který vyniká především naprostou autenticitou. Jelikož byly jednotlivé postavy snímány zdálky a s využitím mikroportů, na přítomnost filmařů poměrně rychle zapomněly. „Lidé se tak ve filmu projevují takoví, jací skutečně jsou – živí, přirození a často zábavní. Co kamera, to jedinečný vhled do různých pater tribuny i různých pater dnešní společnosti,“ vysvětlují autoři.

Do natáčení, jehož přípravy zabraly dva roky, se na místě zapojilo bezmála 150 členů štábů. „Šlo patrně o největší natáčení v jednom čase na jednom místě v dějinách dokumentární kinematografie,“ uvádí oba. „Začali jsme hodně důkladnými obhlídkami, byli jsme na desítkách zápasů a seznámili se s velkou spoustou lidí. Vždycky jsme si někam sedli nebo stoupli a začali prostě pozorovat, co se děje okolo. Většinou stačilo chvíli poslouchat a bylo jasno. Po pár měsících už jsme měli databázi postav, jakou by nám možná záviděla leckterá castingová agentura.“ Na podzim 2010 pak padlo rozhodnutí vše natočit během jediného večera. Naplánovat něco takového nebylo úplně jednoduché, žádný precedens pro to ani neexistoval. „Byla to poměrně dost náročná logistická akce. Museli jsme sehnat obrovské množství techniky a ´vycvičit´ velké množství lidí tak, aby zvládli natáčení v rušném prostředí stadionu. Několik měsíců jsme připravovali různé manuály, kreslili plánky, vodili režiséry, kameramany a zvukaře na obhlídky a ladili průběh natáčení se zaměstnanci klubu,“ popisují tvůrci přípravy. „Kdyby ten večer vybuchla na Letné bomba, měla by česká kinematografie asi docela vážný problém…,“ doplňují.

Pavel Abrahám a Tomáš Bojar v roce 2008 debutovali s celovečerním filmem Česká RAPublika, který si rychle vydobyl přízeň diváků a získal několik cen. I když by se mohlo zdát, že od rapu k fotbalu může být daleko, není tomu tak: „Ty filmy jsou si svým východiskem vlastně docela podobné. Oba uchopují známý a lidmi oblíbený fenomén novým, dost nečekaným způsobem. Oba jsou dělané tak, aby oslovily i lidi zvenčí. Oba jsou podle nás docela zábavné, ale přitom ne pokleslé. V obou dvou se určitá prvotní sympatie či otevřenost k zobrazovanému prostředí pojí s určitým odstupem od něj,“ vysvětlují Abrahám a Bojar.

A proč by měli diváci přijít na jejich nový snímek? „Hlavně asi proto, že je vtipný a hodně autentický. A také trochu jiný než ostatní. Není to film, který v různých variacích předtím viděli už nejméně padesátkrát,“ uzavírají Pavel Abrahám a Tomáš Bojar.

Kdy a kde dávají film: Dva nula

| Redakce Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Režie:

Kdy a kde dávají film:

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!