Co se chystá za zavřenými dveřmi divadel? Podívejte se na premiéry roku 2021

Co se chystá za zavřenými dveřmi divadel? Podívejte se na premiéry roku 2021 

Odložené i nově chystané premiéry - usměje se letos štěstí na divadla a jejich návštěvníky? Pokud situace dovolí a kulturní instituce budou moci za určitých podmínek otevřít, o kulturní zážitky rozhodně nouze nebude. Podívejte se očekávané divadelní premiéry z celé republiky.

Národní divadlo v Praze

Pražské Národní divadlo uvedlo online derniéry, zároveň s nimi chystá i dva nové audiovizuální projekty. Očitý svědek vrátí diváky do roku 1945 prostřednictvím autentických svědectví masakru na Švédských šancích, který se odehrál na Přerovsku po konci druhé světové války. Svědkům propůjčí své hlasy a tváře herci divadla. Druhý projekt, inscenace Duchové jsou taky jenom lidi, si klade za cíl otevřít téma stárnutí a bořit některé jeho mýty a tabu.

Kromě online projektů ovšem Národní divadlo připravuje celou řadu inscenací na starých dobrých divadelních prknech. Chybět nebude Dostojevského Idiot, opera Káťa Kabanová od Leoše Janáčka, Mozartův Don Giovanni, současná divadelní inscenace Phoenix či balet Spící krasavice od Čajkovského.

Divadlo Na Jezerce

O životě Karla Čapka, spojení jeho děl a osudových událostí nachází své prolnutí v nové inscenaci Petra Vacka v Divadle Na Jezerce. Představení s názvem Ze života Čapka vypráví s citem a laskavým humorem o českém spisovateli světového rázu, jehož ztvárnění se ujal Daniel Šváb.

Tato avizovaná zářijová premiéra byla s ohledem na epidemiologickou situaci přeložena na březen roku 2021. To ovšem nebude jediná připravovaná inscenace v Divadle Na Jezerce - další novinkou letošního roku budou MašíniMilanem Šteindlerem a Janem Slovákem v hlavních rolích.

Hvězdné léto pod Žižkovskou věží

Hvězdné léto pod Žižkovskou věží má již zveřejněný program a slibuje hned dvě premiéry. Francouzská komedie Pusťte mě ven!!! bude letošním otvírákem divadelního festivalu. Herecká legenda Iva Janžurová v inscenaci ztvární velkou hvězdu pařížského divadla, kterou komické okolnosti přinutí k otevřené a sarkastické bilanci vlastního života v dobrém i ve zlém.

Hotové vztahové šarády si pak diváci budou moci vychutnat u nové bláznivé komedie Dokonalá fraška. Manželé propagující knihu "Manželství navěky" na svém turné zjišťují, že jejich vlastní vztah se nachází ve fázi těsně před rozpadem. Do toho se nachomýtne senátor s milenkou i jeho žárlivou manželkou, moderátorka hledající senzaci do své show a další postavy, jejichž ztvárnění si berou na starost pouze dva herci. Lucie Štěpánková a Ladislav Hampl se tak budou muset během představení stát mnohonásobnými mistry převleků.

Švandovo divadlo 

I Švandovo divadlo odložilo své premiéry. Cyrano z Bergeracu zatím nemá datum stanoveno, ovšem satirická inscenace Zabíjejte popírače klimatických změn našla své diváky při nedávné online premiéře.

V online premiérách bude Švandovo divadlo pokračovat i nadále, 26. února uvede ku příležitosti stého výročí premiéry hry R.U.R Karla Čapka AI: Když robot píše hru. Březen by pak měl přinést Adamova jablka, černou komedii o tom, zda převychová farář neonacistu, nebo neonacista faráře.

A Studio Rubín

Osobní Fudži nahlédne v březnu na fenomén sebevraždy pohledem těch, kteří žijí dál. A Studio Rubín přinese duševně křehké requiem, inspirované zapomenutými rituály, japonským lesem a lovestory o nepochopitelně zpřetrhaných poutech.

Cirk La Putyka

Duben - to už budou Cesty. Cirk La Putyka připravuje nový projekt, své dosud nejnáročnější představení. Diváci se mohou těšit na 50 českých a zahraničních účinkujících, 5 světových režisérů, akrobacii, živou hudbu, 100 let cirkusu v jednom večeru. Představení si klade za cíl provést diváky dějinami i pohledem do budoucnosti cirkusu u nás. Projekt proběhne v pražském O2 universum na konci dubna.

Divadlo v regionech

Celou řadu nových inscenací připravuje i Východočeské divadlo v Pardubicích. Zaměří se na osvědčený hit Normální debil, na který naváže ve svém volném pokračování, a nabídne také Zahradní slavnost Václava Havla. Na své si zde přijdou i milovníci muzikálových komedií. Inscenace Pekařova žena zavede diváky do zapadlé vesničky, která čelí skutečné katastrofě - mladá pekařka podlehne místnímu svůdci a její manžel pekař se utápí ve svém žalu natolik, že přestane péct chléb. Vesničané tak musí spojit své síly, aby zachránili nejen teplo jejich domova, ale hlavně své bochníky. Novinkou bude také kabaretní hra U Hitlerů v kuchyni, plná černého humoru a nekorektních vtipů.

Zkouška inscenace Normální debil 2. Foto: Jiří Sejkora

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede novou dramatizaci bestselleru Aleny Mornštajnové s názvem Hana. V ní se mladá dívka Mira, která shodou tragických okolností skončila v opatrovnictví nemluvné a depresivní tety Hany, pokusí odhalit pohnutou rodinnou historii.

Regionální divadla uvedou i další řadu známých klasických děl. Janáčkovo divadlo v Brně chystá Puškinova Evžena Oněgina, do plzeňského Divadla J. K. Tyla zamíří Postřižiny Bohumila Hrabala. Na divadelní prkna si najde cestu i notoricky známá gangsterská komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! - tentokrát se objeví v Horáckém divadle v Jihlavě.

Foto: Švandovo divadlo, inscenace Zabíjejte popírače klimatických změn

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!