Proudcast s Tomášem Hodanem: Setkání Hanče a Vrbaty během osudného závodu zůstane navždy jen mezi nimi. Film Poslední závod znovuobjeví Emericha Ratha

Proudcast s Tomášem Hodanem: Setkání Hanče a Vrbaty během osudného závodu zůstane navždy jen mezi nimi. Film Poslední závod znovuobjeví Emericha Ratha 

Píše se 24. březen roku 1913 a v Krkonoších startuje závod, který vstoupí do dějin. Tragicky během něj kvůli extrémnímu zhoršení počasí umírá český lyžař Bohumil Hanč i jeho přítel Václav Vrbata. Na události osudného dne se zaměří ve svém chystaném snímku režisér a scenárista Tomáš Hodan, který byl hostem Proudcastu Informuji.cz.

Po Tondovi Blaníkovi se rozhodl zaměřit na sportovní drama podle skutečných událostí. "Vznikalo to vlastně paralelně s Blaníkem. Jak byla práce na něm poměrně rychlá, tak si spousta lidí myslí, že to bylo až po něm. Ale já jsem ten film připravoval poměrně dlouho," upřesňuje Tomáš Hodan. A proč zrovna Hanče s Vrbatou? "Vzniklo to tak, že jsem byl s kamarády na přechodu Krkonoš a tam jsme si v jedné chalupě za vánice četli tenhle příběh, který vyšel v časopise Respekt a já jsem v tu chvíli věděl, že je to výborný film," odpovídá.

Přestože je příběh poměrně známý, film Poslední závod má ambici přinést divákovi něco nového. "Přestože se mluví zejména o Hančovi a Vrbatovi, byl tam ještě třetí člověk. Jmenoval se Emerich Rath, byl to pražský Němec, který Hanče ve vánici našel, a pak ho kilometr táhl na Labskou boudu. Pokoušel se ho s nasazením vlastního života zachránit," vysvětluje Hodan," ale jelikož se po válce nehodil příběh hrdinného Němce, který zachraňoval Čecha, tak byl z událostí  vymazán.

Studiem dobových materiálů se Tomášovi Hodanovi podařilo zrekonstruovat závod téměř minutu po minutě. "Vycházel jsem ze spousty dobových novin a lyžařských časopisů, kde tomu bylo věnováno mnoho prostoru. Byla to tenkrát velká událost a rána i pro Krkonoše. Nikomu se nechtělo věřit, že takový zkušený horal, jako byl Hanč, mohl zahynout půl kilometru od Labské boudy," říká Hodan s tím, že se závod hned následující den začal vyšetřovat, proto o něm existují detailní záznamy. "Takže se mi závod skutečně podařilo takřka celý zrekonstruovat. Chybí jen ta hodina a půl, během níž se Hanč potkal s Vrbatou, což víme, protože měl Hanč na sobě Vrbatův kabát. Ale co se tam přesně dělo, to už je jen mezi nimi," dodává.

Je pro něj příběh osudného závodu v něčem nadčasový? Jaké měl v té době postavení nejúspěšnější český lyžař? A mohou se fanoušci těšit na další díly oblíbeného Tondy Blaníka? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v dalším dílu našeho Proudcastu, jehož hostem byl režisér a scenárista Tomáš Hodan.

Pokud byste chtěli přípravu snímku Poslední závod podpořit, můžete tak učinit prostřednictvím sbírky na serveru Donio.cz.

 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Fotografie k článku

Proudcast s Tomášem Hodanem: Setkání Hanče a Vrbaty během osudného závodu zůstane navždy jen mezi nimi. Film Poslední závod znovuobjeví Emericha RathaProudcast s Tomášem Hodanem: Setkání Hanče a Vrbaty během osudného závodu zůstane navždy jen mezi nimi. Film Poslední závod znovuobjeví Emericha Ratha
 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!

Mohlo by tě zajímat