Další jehňátko. Stereotypní a úmorný příspěvek k tématu zvrácenosti víry

Další jehňátko. Stereotypní a úmorný příspěvek k tématu zvrácenosti víry35%

Do tuzemských kin vstupuje koprodukční hororové drama Další jehňátko v režii výrazné polské režisérky Małgorzaty Szumowské. Lehce mysteriózní název snímku budí očekávání invenčního žánrového počinu, který se bohužel nekoná.

Další jehňátko, které mělo loni v září celosvětovou premiéru na torontském festivalu, natočila zkušená polská režisérka a scenáristka Małgorzata Szumowská, jež si renomé získala předloňským snímkem Tvář i předešlým Tělo, které byly oceněny na Berlinale. Tentokrát se po úspěšných psychologických dramatech vrhla na dosud neprobádaný žánr v její tvůrčí dráze, který se jako šťastný krok zrovna příliš nejeví.

Uprostřed hlubokých lesů žije sekta, kterou tvoří skupina žen různého věku a jejich vůdce zvaný Pastýř. „Stádo“, které je naprosto izolované od okolního světa, poslušně následuje svého osvoboditele, který je zachránil od krutosti a špinavosti postmoderní civilizace. Cenou za jejich vykoupení je pouze jejich čest.

To se však má brzy změnit. Dívka Selah, jež se do skupiny již narodila a nezná nic jiného než své sesterstvo, začne pátrat po důvodu nejasné smrti své matky, rovněž členky komunity. Otřesné zjištění v ní naruší iluzi o nezištnosti a ctnosti jejich představeného a rozhodne se jednat.

Výsledný film je značně nevyrovnaný. Ke scénáři režisérka přizvala nepříliš zdatnou Catherine S. McMullen, která se zmohla jen na opisování od zavedených žánrovek typu Rituál nebo Vesnice. Její mrzké dialogy jsou nezajímavé a dosti předvídatelné, příběh je kvůli nadměrnosti stereotypů jako harémové hierarchii klanu nebo zásadnosti příchodu menstruace coby trestu za Evin hřích přespříliš tuctový a závěr si lze snadno domyslet už v polovině.

Titulní herec Michiel Huisman, kterého diváci můžou znát coby kapitána Daaria Naharise ze seriálu Hra o trůny, sice díky dlouhým vlasům a zarostlému obličeji vypadá jako typický vyšinutý guru, disponuje však pramalým charismatem, a je proto ve své roli spíše nevěrohodný. Selah v podání mladičké Raffey Cassidy, která na sebe již upozornila v thrilleru Zabití posvátného jelena, je naopak přirozená a v obsazení jasně dominuje.

Úroveň snímku povznáší snad už jen skvělá kamera oceněného Michała Englerta, s nímž režisérka spolupracovala na předchozích dílech. Impozantní scenérie z přírodních lokací v Irsku s úžasnou hrou pestrých barev doplňují nápadité záběry na protagonistku Selah z rozmanitých úhlů a vzdálenosti.

O hororových prvcích ve snímku, který nevyděsí v jediné scéně, hovořit nelze. Z perspektivy dramatu mu chybí propracovanost psychologie hrdinek a klíčové zvraty v ději. Jako zamýšlený příspěvek k tématu zvrácenosti víry je proto film zhola nadbytečný.

Foto: Film Europe

Názor informuji.cz: 35%

Kdy a kde dávají film: Další jehňátko

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Podobné filmy

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!