Tak pravil LaChapelle aneb našla jsem umělce svých snů

Tak pravil LaChapelle aneb našla jsem umělce svých snů

Pražské Rudolfinum hostí od 7.prosince díla významného amerického umělce Davida LaChapella. Umělec, který se angažoval v úspěšním projektu Decadence NOW!, je v dnešní době jedním z nejuznávanějších umělců Spojených států.

Když jsem minulý týden jela do Prahy opět zkoumat krásy vysokoškolských kolejí, můj cíl návštěvy byl jasný. Díky letákům, které nám chodí domů, jsem se dozvěděla o dekadentní výstavě, která se zrovna v tuto dobu koná v Praze. Jelikož jsem fanoušek šokujícího umění, hned jsem věděla, že David LaChapelle bude lahůdkou pro mé oko.
V druhou lednovou neděli jsem tedy spolu se svým přítelem vyrazila do Rudolfina na Alšovo nábřeží v Praze 1.

Věděli jsme, že Rudolfinum zavírá v 18hodin (ráda bych zdůraznila, že ani o minutu déle!), a tak jsme na půl pátou stáli ve frontě na vstupenky. Ačkoliv byla dlouhá, paní za pokladnou byla velmi schopná a fronta ubíhala rychle.

Rudolfinum je obrovská galerie, má k dispozici 1500m čtverečních pro výstavu, což je pro Davidova díla skvělé prostředí.
Výstava se skládala z obrazů z různých etap Davidova života. V první místnosti jsou vystavené fotografie z raných let jeho tvorby. Jedná se o akty žen i mužů, fotografie jsou často s náboženským podtextem. Tyto fotografie nejsou ostré, působí mlhavým dojmem a i přesto, že mého přítele zaujaly nejvíce, mě skoro vůbec. Žádna novinka, tak bych je charakterizovala.

V dalších místnostech se objevovaly nafocené známé tváře jako Naomi Campbell, Uma Thurman nebo Pamela Anderson. Tyto fotografie mě uchvátily! Nejenže se známé osobnosti vůbec nebály experimetovat, ale David je zachytil v situacích lechtivých, erotických, ba i trapných. Fotka, kde Pamelu tahá za nohy tlustá ženská oblečená do kostýmu prasátka, mě fascinovala! Nebo Michael Jackson jako anděl šlapající na tvář ďábla? Úžasné!

Poté následovaly fotografie, střípky a koláže z Davidova amerického života. Do každé fotografie byly uměle přidány předměty nehodící se k celkovému dojmu, takže výsledek byl takový, že babičky na gauči držely pistole v rukou a malému dítěti se do lahve s mlékem lila místo mléka Kahlua. Úsměvné!

Avšak David mě zaujal tak, že jsem nesledovala čas. A z mého snění mě probral až pán, který v 18,00 pozhasínal veškeré osvětlení a s vysvětlením, že zavíračka je jasně daná, nás vyhnal. Tím si mě celé skvělé Rudolfinum znepřátelilo! Zbylé dvě místnosti jsem proběhla v mžiku, avšak díla jsem si alespoň minutku prohlédla. Jednalo se o koláže s tématem o konci světa, nápaditě zakomponovaným do dnešního amerického světa černošských ghett a zlatých řetězů.

Shrnutí? Být já Pražanka, neváhám a na výstavu jdu znova, alespoň s dvouhodinovým předstihem. Výstava se všem líbit nemusí, David LaChapelle nemá opravdu žádný stud, avšak kdo to rád horké, tahle událost je přesně pro něj! 

Ještě dodatek, plné vstupné je 130,- a pro studenty 80,- což je teda dost málo! A výstava trvá do 26.2.2012, tak ať nezmeškáte! ;-)

|
Názor informuji.cz: 80%
hodnoceno 4x

Přidat komentář Líbí se mi to Líbí? Pošlete to dál...

Galerie Rudolfinum nabídne brzy i tyto akce (Další akce v Praze)

80%
Přidat na Seznam.cz Mějte články z Informuji i na Seznamu

Prostor pro tvůj názor...

Komentovat může pouze přihlášený fanoušek...