Když nemůžete za kulturou, musí kultura za vámi. Co si užít z pohodlí domova?

Když nemůžete za kulturou, musí kultura za vámi. Co si užít z pohodlí domova? 

Kulturní zařízení se kvůli epidemii koronaviru na několik týdnů uzavírají, inspiraci ale můžete načerpat i doma. Centrum současného umění DOX nabízí online komentovanou prohlídku výstavy, program na internet přesunul také CAMP. A v neposlední řadě můžete vybírat mezi filmy z nabitých videoték.

Jeden svět v online kinu DAFilms.cz

Přerušený festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět přesouvá své letošní snímky do online prostředí. Projekce vybraných dokumentů, které návštěvníci nestihli naživo, můžou sledovat až do úterý 17. března na webu dafilms.cz nebo jedensvet.cz. Jednotlivé filmy budou k přehrání za 59 Kč. Exkluzivně bude online uveden premiérový snímek Psí láska, který bude možné zhlédnout v pátek 13. března od 19 hodin do 3. hodiny ranní. Více najdete zde

Virtuální Centrum architektury a městského plánování

Do online režimu se dočasně přemisťuje také pražský CAMP. Pro své návštěvníky a příznivce architektury připravil alternativní virtuální program, který zahrnuje živé přenosy březnových přednášek, online archiv jejich záznamů nebo také mimořádné odvysílání osmi dosud nezveřejněných dílů talk show Camping s Ondřejem Cihlářem, která nabízí odlehčenou formou vhled do aktuálních trendů z oblasti rozvoje města, architektury, urbanismu a designu. Více najdete zde

Výstavou Jiřího Davida v DOX online

Momentálně uzavřené Centrum současného umění DOX publikovalo video s konceptuálním umělcem Jiřím Davidem, který osobně provází svou tamější výstavou pojmenovanou Jsem tady. Expozice představuje jeho rozměrná plátna i drobnější malby z posledních let. Recenzi výstavy čtěte zde

iVysílání České televize

Širokou nabídku pořadů zdarma ke zhlédnutí online nabízí web České televize. Z hraných filmů zde najdete třeba pohádku Čertí brkodvoudílný snímek o největší československé důlní katastrofě Dukla 61, adaptaci románu Josefa Kopty Hlídač č. 47nebo psychologický thriller Já, Olga Hepnarová. Archiv zahrnuje i řadu dokumentůseriálů nebo třeba záznamů koncertů.    

Česká filmová klasika

Na tomto YouTube kanálu si můžete legálně a zdarma přehrát desítky snímků českých režisérů vzniklých v průběhu minulého století. Nechybí zde skutečné klenoty, jako válečné drama Atentátkultovní povídkový film Tomáše Vorla Pražská 5komedie Věry Chytilové Kalamita, hrabalovský poetický snímek Něžný barbardebut Miloše Formana Konkurs nebo osmdesátkové drama o fotbalových chuligánech Proč?

Filmy v Televizi Seznam

Bezplatně si můžete pustit filmy také v online videotéce Televize Seznam. Najdete tu třeba životopisný dokument Amy o zpěvačce Amy Winehouse, komedii Jima Jarmusche Patersonživotopisný film o Jackie Kennedy, drama z komunistického Polska Ida či filmovou adaptaci novely mistra zločinu Jo Nesbø Lovci hlav

Aerovod

Úspěšné artové snímky nabízí zcela legálně také česká VOD platforma Aerovod. Filmy online si můžete pustit buď za měsíční předplatné 150 Kč, jednotlivě přehrát za 60 Kč za projekci nebo si je stáhnout za 110 Kč. V databázi nechybí letošní oscarový vítěz Parazit, česká tragikomedie Národní třída, sportovní dokument Diego Maradona nebo islandské drama Daleko od Reykjavíku.

KoukeYTe

Další bezplatný filmový kanál na YouTube, kde je možné legálně zhlédnout domácí i zahraniční snímky. Nepřehlédněte horor Černé Vánocečernobílou klasiku Noc oživlých mrtvoldokument Klusáka a Remundy Český mír nebo drama z konce války Habbermanův mlýn.   

Filmy česky a zadarmo

Pokud neradi sledujete filmy s titulky, můžete zkusit tuto videotéku na YouTube zaměřenou výhradně na nadabované snímky. Vybírat můžete jak z hollywoodských trháků, ať už filmu Nezapomeň na měDopisy pro Julii nebo Motýlek, ale i z českých klasik jako U mě dobrý nebo Rebelové. K přehrání je tu i řada pohádek či večerníčků.

Foto: Pixabay

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!