Přijde kůň do baru. Divadlo Rokoko uvádí nejnudnější stand-up v čele s Jurajem Kukurou

Přijde kůň do baru. Divadlo Rokoko uvádí nejnudnější stand-up v čele s Jurajem Kukurou55%

Městská divadla pražská představila v pátek 6. března 2020 jedenáctou premiéru současné divadelní sezóny. Divadlo Rokoko připravilo dramatizaci románu Davida Grossmana Přijde kůň do baru, který získal ocenění The Man Booker Internetional Prize. V hlavní roli vsadilo na Juraje Kukuru.

Na pódium nevýznamného v klubu v jednom izraelském maloměstě předstoupí stárnoucí stand-up komik Dovaleh alias Dovík. Zatrpklý a uražený komediant pronáší laciné, sprosté a hrubé vtipy, kterými se postupem času začne prolínat podivný příběh o jeho dětství i o prvním pohřbu jeho života.

Zatímco se v knize izraelského autora Davida Grossmana publikum baví, dokud komik vypráví své vtipy, a rozčiluje se, když začne vyprávět tíživý příběh svého života, v divadle je to úplně naopak. Úvodní část, kdy hrají hlavní roli právě obhroublé vtipy, je zbytečně dlouhá, přehnaně trapná a vtipná jen zřídka. Publikum se nebaví, jen sem tam se najde několik jedinců, kteří se možná ze zdvořilosti pochechtávají. Jedinou emocí je otrávenost a nuda.

Až poté, co zbytečně velké množství vtipů střídají části, v nichž se komik vrací do minulosti a přibližuje pro něj důležité a formující události jeho života, začíná hra nabírat konečně spád a podřimující publikum opět nabývá pozornost. Scény, kdy se snaží Dovík přehlušit proud svého vzpomínání na nelehké události, nabízí emoce, které do té doby tak chyběly. Naplno zde také vyniká herecký um Juraje Kukury.

Kniha, na jejíž motiv divadelní hra vznikla, vzbudila pozornost svými negativními emocemi. Divadelní hra ale emoce téměř postrádá. Ve spleti trapných vtipů klíčový příběh úplně zaniká, odvíjí se jako vedlejší ne příliš srozumitelná dějová linka. Nejenže zapadá ve sprše vtipů, ale Kukurovi není místy, alespoň v zadních řadách, dostatečně rozumět. Zvlášť když přijdou scény s bzučícím dronem.

Opravdová 'síla' tak přichází skutečně až v závěru, který je velmi působivý a v němž je Juraj Kukura naprosto skvělý. Divák si tak konečně může naplno užít to, co postrádal celý zbytek představení. Méně komedie a více dramatu by nové inscenaci Městských divadel pražských určitě prospělo. V této formě zůstává potenciál inspiračního textu nevyužit.

Foto: Městská divadla pražská

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Fotografie k článku

Přijde kůň do baru. Divadlo Rokoko uvádí nejnudnější stand-up v čele s Jurajem KukurouPřijde kůň do baru. Divadlo Rokoko uvádí nejnudnější stand-up v čele s Jurajem KukurouPřijde kůň do baru. Divadlo Rokoko uvádí nejnudnější stand-up v čele s Jurajem Kukurou
 

Mohlo by se ti líbit...

Městská divadla pražská: ABC,... nabízí i další akce

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!