Magnesia Litera zná nominace. Cenu může získat Jan Němec nebo Jiří Kratochvil

Magnesia Litera zná nominace. Cenu může získat Jan Němec nebo Jiří Kratochvil 

Na literární ocenění Magnesia litera je letos nominováno 27 knih a šest blogů. Cenu může získat například Jan Němec za své Možnosti milostného románu nebo blog o autismu. Letošní ročník zaznamenal rekordní počet přihlášek, bylo jich 488. Slavnostní udílení cen proběhne 7. dubna na Nové scéně Národního divadla, přímý přenos poskytne ČT Art.

V kategorii Litera za prózu je kromě již zmíněných Možností milostného románu Jana Němce nominováno dalších pět knih. Do užšího výběru se probojovala Liška v dámu již osmdesátiletého Jiřího Kratochvila, příběh estébáka z 50. let minulého století s fantaskní linií, próza Vytěženej kraj Veroniky Bendové. Dále může uspět románový debut Štěpána Kučery nazvaný Projekt Gilgameš nebo novinky Davida Zábranského a Michala Vrby.

Největší nárůst v počtu přihlášek zaznamenala kategorie Litera za knihu pro děti a mládež. Z 84 přihlášených titulů se o cenu utkají A jako Antarktida - Pohled z druhé strany, básnická sbírka Každá věc má něco společného se štěstím Petra Borkovce nebo Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové Petra Koťátka.

A jako Antarktida nominovaná v kategorii Litera za prózu pro děti a mládež. Foto: artmap.cz

V nově pojmenované kategorii DILIA Litera za debut roku má na ocenění šanci nejmladší držitelka Literární ceny Knižního klubu Ema Labudová, Romi Grey se svojí knihou Jmenuji se Orel nebo Vratislav Kadlec a jeho povídkové Hranice lesa.

Mezi nejlepší knihy nominované za naučnou prózu se probojoval Petr Čornej se svým Janem Žižkou, Michal Kopeček a jeho kolegové s monografií Architekti dlouhé změny: Expertní kořeny postsocialismu v Československu a autorské trio Vladimír Horák, Jakub Plášil a Pavel Škácha s publikací Jáchymov: Mineralogická perla Krušnohoří.

Kniha Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové nominovaná v kategorii Litera za prózu pro děti a mládež. Foto: Meander

Šest nejzajímavějších blogů roku 2019 vybrala tříčlenná porota složená ze spisovatelky Anny Bolavé, básníka Petra Borkovce a publicisty Ondřeje Nezbedy. Vítěze zvolí čtenáři, hlasovat mohou do 4. dubna. Odměnu 50 000 korun na knižní vydání může získat Natálie Ficenová s blogem o autismu Zrzi.cz, projekt Městská poezie Brno, Tereza Nagyová a její zpověď o boji s Crohnovou chorobou nejsemtabu.cz, blog sdružující autory píšící „do šuplíku” knihomam.cz Kristýny Sládečkové, blog klimatologa Radima Tolasze tolasz.cz a příspěvky o životě po vážné autonehodě pacholek.com Jiřího Švihálka.

O hlavní ceně Magnesia Litera za Knihu roku rozhodne třísetčlenný sbor, který tvoří knihkupci, knihovníci, redaktoři a kritici. Večerem, kdy budou vyhlášeny vítězné knihy diváky provede Daniela Písařovicová a Jiří Havelka.  Slavnostní ceremoniál se uskuteční v úterý 7. dubna od 20.20 a živě jej bude vysílat ČT Art.

Foto: David Konečný, Host Brno

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!