Řídit stát jako společenství vlastníků? Filmový debut Jiřího Havelky aspiruje na komedii roku

Řídit stát jako společenství vlastníků? Filmový debut Jiřího Havelky aspiruje na komedii roku95%

Celovečerní filmový debut divadelního režiséra Jiřího Havelky navazuje na tradici českých bolestivých komedií, které skvěle ovládal Miloš Forman v šedesátých letech. Bolestivých pro svou trefnou kritiku společnosti skrze jednoduše vystavěné postavy - figurky postavené do napjaté situace, která eskaluje až do mrazivého absurdna.

Film sleduje průběh mimořádné schůze vlastníků bytových jednotek činžovního bytu. Ve středu dění jsou manželé Zahrádkovi (Tereze Ramba a Vojtěch Kotek), kteří se snaží zachránit rozpadající se dům a musí přesvědčit i ostatní vlastníky o nutnosti rychlého rozhodnutí. Ale někteří se snaží chránit své vlastní zájmy, některé to nezajímá a jiní se na tom chtějí obohatit. Do toho pan Kubát (Jiří Lábus), křičí, že dřív by se tohle nemohlo stát. A noví mladí manželé jen všechno stydlivě sledují a bojí se zapojit. Začíná skvělá paralela české společnosti, která bude bavit i děsit po hodinu a půl.

Nápad zfilmovat inscenaci Společenstvo Vlastníků divadla Vosto5 - úspěšný projekt, který vznikal vedenou improvizací tvůrců, působí na první pohled trochu nepochopitelně. Představení je založené pouze na konverzacích a je v něm velmi málo akce. Nehraje se v kamenném divadle, ale v místnostech, které se doopravdy používají ke schůzování, takže diváci mají opravdu pocit, že jsou účastni domovní schůze. Navíc se Jiří Havelka rozhodl nezfilmovat tento jedinečný divadelní zážitek s herci (a neherci), se kterými představení vytvářel (kromě Andreje Poláka). Naštěstí film velmi chytře s podobným diváckým očekáváním pracuje, a když se v prvních minutách filmoví vlastníci minou ve dveřích s těmi divadelními, všechny obavy opadnou a diváci se můžou začít bavit.

Scénář geniálním způsobem spojuje hrotící se dramatickou situaci několika odlišných lidí uzavřených na jednom místě, která vypovídá o stavu společnosti, ne nepodobnou Polanského Bohu masakru, a bizarní postavy/figurky jako vystřižené z Formanových filmů z šedesátých let, jež nám budou přesně evokovat naše skutečné sousedy a bude nám z jejich počínání trapně. Paralela s Milošem Formanem se nabízí i na rovině celkového vyznění snímku. Stejně jako jeho Hoří, má panenko jsou i Vlastníci velmi hořká komedie, smích je zde obraný mechanismus před smutkem z skutečnosti, že je nám celá ta absurdní situace tak dobře známá, až z toho mrazí.

Dalo by se namítnout, že většina postav je velmi plochých bez hlubší psychologie (například muž, který na každý problém vytahuje nějakou svoji pochybnou firmu), ale nevadí to, neboť se filmu celkem úspěšně daří vytvořit paralelu české společnosti, která potřebuje nutné opravy, aby nám nespadla na hlavu. Vtipně využívá našich problémů: rasismus, homofobie, neschopnost se na čemkoliv domluvit, byrokracie nebo závist. Film by mohl končit velmi silnou obecnou pointou, kterou se bohužel tvůrci rozhodli jednou replikou upnout k současné české politické scéně...

Vlastníci jsou zatím nejlepší letošní česká komedie, která je profesionálně natočená, dobře zahraná a má skvělý scénář. Společně s loňskou Chatou na prodej vnáší do českých kin naději na lepší zítřky.

Názor informuji.cz: 95%

Kdy a kde dávají film: Vlastníci

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Podobné filmy

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!