Karlštejn – (pod)hrad(í) i vosk

Karlštejn – (pod)hrad(í) i vosk90%

Karlštejn zná každý! Přesně to si může říct znuděný čtenář při přečtení nadpisu. Tento článek se odlišuje od těch, na které jsme o Karlštejnu zvyklí.

Ale začněme od začátku. Když se řekne Karlštejn, co si vybavíme? Hrad, Karla IV., korunovační klenoty a Noc na Karlštejně. Kde Karlštejn nalezneme? Jihozápadním směrem od Prahy (kupodivu) v městyse Karlštejn. Že se jedná o „krále hradů“ není pochyb. Nechci Vás zdržovat historií hradu, se kterou se podrobně seznámíte na jednom ze 3 prohlídkových okruhů.

  • První okruh nabízí Císařský palác (2 patra) a Mariánskou věž (spodní podlaží). Rodinné vstupné: 430 Kč.
  • Druhý okruh oplývá nejen historickými interiéry, ale především Kaplí sv. Kříže. Vstupné: 300/200 Kč.
  • Třetí okruh je vytvořen ve znamení Velké věže a krásného výhledu.

Před návštěvou hradu (logicky) musíme projít podhradím. Hrad Karlštejn stejně jako památky města Prahy a Český Krumlov hojně navštěvují zahraniční turisté. Co (nejen) na ně čeká v podhradí? Jaký může být obraz naší kultury, který jim je zde předkládán? Myslím si, že jelikož velké množství světové populace ani netuší, kde naše maličká Česká republika leží (nemluvě o těch, kteří ji zařazují spíše do kontinentů jako Afrika či Asie).

Proto by se turista, který se vydá navštívit naši republiku, měl také něco dozvědět o kultuře v této zemi. Možná bude trochu dezorientován, když se z tabulí před restaurací dozví, jaká mohou být typická česká jídla. Například špagety či smažený sýr. I když pominu tento fakt, někde nabízí turistům zajímavé suvenýry. Jmenuji především šály, čepice a dresy zahraničních fotbalových klubů, čertovské rohy, kovbojské klobouky, matrjošky, ruské vojenské čepice, samurajské meče, čínské dýky, boxery, teleskopické obušky, plyšové opice. Suvenýry s motivy Prahy vzhledem k její blízkosti (cca 30 km) turistu příliš nezmatou.

Naštěstí v mnoha restauracích, které lemují cestu na hrad, může turista ochutnat českou svíčkovou, guláš, pivo, v obchůdcích zakoupit křišťál, porcelán či jiné suvenýry s motivy hradu Karlštejn.

Před či po návštěvě hradu můžeme navštívit muzeum voskových figurín specializující se na postavy spjaté s českými dějinami. Po zaplacení vstupného (např. rodinné: 230 Kč) usedneme do kaleidoskopického kina, odkud se po skončení projekce vydáme za rytíři, zbrojnoši, řemeslníky, mistrem popravčím, žalářníkem, vězni, šaškem, Karlem IV. a jeho manželkami, Janem Husem, Janem Žižkou, Rudolfem II. a jeho dvorem, Marií Terezií, Napoleonem Bonapartem, Františkem Josefem I., Antonínem Dvořákem, Bedřichem Smetanou, Vlastou Burianem, W. A. Mozartem, Franzem Kafkou, Boženou Němcovou, Švejkem, Matkou Terezou, T. G. Masarykem, E. Benešem, Václavem Havlem. Po celkové prohlídce muzea považuji doopravdy za velmi zdařilé figuríny Karla IV, Jana Žižku, Rudolfa II., Antonína Dvořáka a Franze Kafku. Trošku mě zklamal Napoleon Bonaparte, Mozart a Václav Havel. Všechny figuríny ale považuji za umělecká díla, která vznikla díky hodinám a hodinám pečlivé práce.

Názor informuji.cz: 90%

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Fotografie k článku

Mohlo by se ti líbit...

Státní hrad Karlštejn nabízí i další akce

Místo konání: Státní hrad Karlštejn

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!