Drsný vyhazovač z legendárního techno klubu jak ho neznáte. Krása & pomíjivost zaujme hlavně vizuálně

Drsný vyhazovač z legendárního techno klubu jak ho neznáte. Krása & pomíjivost zaujme hlavně vizuálně 75%

Sven Marquardt. Jméno, které se hluboce pojí nejen s berlínským nočním životem, ale také s uměleckou scénou německé metropole. Režisérka Annekatrin Hendel se rozhodla ve svém novém dokumentu představit jemnější stránku muže, který je znám jako nejtvrdší vyhazovač z legendárního techno klubu Berghain.

Sám Sven Marquardt nepovažuje svou kariéru vyhazovače za něco, co by se zásadním způsobem podepsalo na jeho osobnosti. Tu totiž utvářela především jeho záliba ve fotografování a divoké mládí. Ještě před pádem Berlínské zdi objevilo Východní Německo kouzlo jeho expresivních černobílých fotografií. Zároveň se zde již v mladém věku setkával s opovržením pramenícím z jeho odlišného 'punkového' vzhledu.

Jinak tomu překvapivě není ani dnes. V úvodu dokumentu s názvem Krása & pomíjivost (Schönheit & Vergänglichkeit), který uvedl v rámci svého 14. ročníku Das Filmfest, se Marquardt svěřuje s tím, že se k němu často v městské hromadné dopravě nikdo neposadí. Slavného fotografa totiž zdobí nejen výrazné tetování na obličeji a hromada piercingů, ale také výrazné šperky s motivy lebek a podobných symbolů.

Pod tvrdou slupkou se ale ukrývá vnímavá osoba, která od mala hledala krásu Východního Berlína, kterou zaznamenávala na film svého fotoaparátu. Marquardt na vlastní kůži také zažil, jak velký vliv měl na člověka pád Berlínské zdi. A to nejen pozitivní, byť potetovaný umělec si získané svobody velmi cenil. Prosadit se prostřednictvím fotografií ve znovuspojeném městě však bylo komplikovanější, než předpokládal. Znovu musel hledat svou pádem Berlínské zdi ztracenou slávu. Na scénu se v plné síle vrátil po 25 letech.

Annekatrin Hendel se ve svém dokumentu zabývá právě tím. Berghain se snímkem jen sem tam míhá, rozhodně tady ale nehraje prim. To nechtěla ani režisérka, ani její protagonista. Hlavní role patří fotografiím, osobnostnímu vývoji a Berlínu. Kromě Marquardta sleduje dokument i jeho dva kamarády, s nimiž trávil dětství. Každý z nich se nachází v jiné životní situaci a spojuje je jediné - touha po individualitě a nepřizpůsobení se okolí, což jim přetrvává od dětství.

Snímek Krása & pomíjivost není poutavý jen zajímavými příběhy tří neobyčejných lidí z Východního Berlína. Třeba o soukromí hlavní postavy se toho příliš nedozvíme. V tomto jsou mnohem otevřenější jeho přátelé. Je výjimečný ale především vizuálně, a to samozřejmě díky fotografiím, nad kterými se místy tají dech. Fotografiím se přizpůsobuje také kamera, která je místy velmi 'dokumentárně' dynamická, nicméně místy zklidní a snímá v dlouhých statických záběrech celou scénu jako jednu pohyblivou fotografii.

Marquardt na svých fotografiích dokázal najít krásu i ve zničeném Východním Berlíně. Porovnání těchto snímků se současným vzhledem daných lokalit ukazuje, jak je tato krása pomíjivá. Stejně jako sláva, inspirace nebo svoboda.

Názor informuji.cz: 75%

Kdy a kde dávají film: Krása & pomíjivost

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Podobné filmy

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!