Letní hrady a zámky: nejlepší programy na severu Moravy a ve Slezsku

Letní hrady a zámky: nejlepší programy na severu Moravy a ve Slezsku 

Hrady a zámky Moravskoslezského kraje vás v létě vtáhnou do světa bitev, rytířů, šermířů a krásných žen. Na všechny nebojácné děti a dospělé tu čekají i noční strašidelné prohlídky nebo hudební a divadelní festivaly.

Sovinec

Majestátní hrad Sovinec si pro své letní návštěvníky přichystal hned několik speciálních akcí. 27. a 28. července se zde můžete přenést do temné doby třicetileté války. Čeká na vás velká bitva s dobýváním hradu i středověká recyklace lahví. 10. a 11. srpna se těšte na přízrak z temné věže, lapky i kata při práci na loupežnické stezce a vážný-nevážný festival útrpného práva.  

Hned další víkend 17. a 18. srpna vypukne na Sovinci hodokvas rytíře Kobylky. Chybět nebudou pověsti a šermířské příběhy ze života Karla IV. a tradiční historicko-řemeslný jarmark. 17. srpna můžete navíc zažít i Noc démonů – jedinečný hororový příběh plný ohňových efektů a nelítostných soubojů se čtyřmi ohňovými show.

Letní akce uzavřou 24. a 25. srpna pikantní příběhy a šermířské pověsti z kláštera s názvem Útěk z řádu.

Hradec nad Moravicí

U Bílé věže zámeckého areálu Hradec nad Moravicí se můžete, kromě prohlídky samotného Bílého zámku i přilehlého parku s mnoha vyhlídkami, od 27. do 28. července nechat vtáhnout do časů šermířů. V prostoru Mariánské louky pod zámkem si 16. a 17. srpna nenechte ujít zastávku hudebního festivalu Moravské hrady. Těšit se můžete na skupiny Mirai, Kryštof, Arakain či Rybičky 48. Určitě doporučujeme i výlet po zdejším krásném okolí. Co všechno můžete vidět se dozvíte zde.

Hradec nad Moravicí. Foto: archiv NPÚ

Slezskoostravský hrad

Od 15. července až do 12. srpna bude Slezskoostravský hrad hostit Letní Shakespearovské slavnosti. Těšit se můžete na dvacet představení, pět titulů a dvě nové premiéry. 16. srpna zde proběhne závěrečný festivalový koncert mezinárodního folklorního festivalu Folklor bez hranic a poslechnout si budete moci i koncert dětských souborů či vystoupení cimbálové muziky. Současně se zde koná i Piknik s vínem a Food Atelier, na nichž si přijdou na své vaše chuťové pohárky. Jednotné vstupné činí 60 Kč.

Pokud se nebojíte, vydejte se 30. srpna od 19:00 hodin na Strašení na hradě. Zkouškou odvahy projde každý, kdo přežije strašidelnou noc na hradě plnou bubáků a tajemných hrůzostrašných bytostí. A pozor! Lekat se budou nejen děti, ale i dospělí. Vyzkoušet můžete i novou interaktivní hru dobývání hradu, promítání pohádek ve velkém sále nebo prohlídku zdejších hradních expozic. Vstupné 120/100/60 Kč.

Hukvaldy

20. a 21. července se na hradě Hukvaldy uskuteční třetí ročník legendární bitvy o hrad. Ubrání hrad Hukvaldy své pozice nebo padne? Zažít můžete víkend plný šermu, historických zbraní, bitev a soubojů. Hlavní bitva o hrad se uskuteční v sobotu i neděli ve 13:00 hodin. O týden později, v sobotu 27. července od 14:00 hodin, se představí skupina šermířů Adorea v šermířsko-divadelním představení Hrdinové, při němž budete moci naživo prožít legendární okamžiky hrdinů z románů, pohádek, divadel a filmů s množstvím hromadných akčních scén i kaskadérských výkonů.

Máte-li rádi divadlo, určitě nevynechejte 10. srpna zdejší festival nezávislé kultury Moment! Na čtyřech scénách bude připraven program pro všechny generace, jehož srdcem budou hudební vystoupení vybízející k tanci i pohroužení se do svých myšlenek. Chybět nebudou ani spisovatelé, básníci či vypravěči a na své si přijdou i příznivci divadla či výtvarného umění v plenéru. Připraven je i speciální program pro děti a tvořivé workshopy. Přijít můžete mezi 10:00 a 17:00 hodinou.

V sobotu 24. srpna se na hradě vyrojí strašidla. Pokud se nebojíte, můžete se od 19:00 do 23:00 hodin vydat na noční prohlídku po jejich stopách. Chybět nebudou ani ukázky šermířských pohádek a soubojů, Krampus čerti a ohňová show.

Starý Jičín. Foto: Tedmek, CC BY-SA 3.0

Starý Jičín

Hrad Starý Jičín zve nebojácné děti i dospělé v pátek 17. a v sobotu 18. srpna na večerní prohlídky hradu se strašidly. Čekat na vás budou bílá paní, upír, čert, vodník i další strašidla a chybět nebude ani gotická katovna, pískohraní a malování na obličej.

V neděli 25. srpna se na hradě odehraje sokolnické odpoledne. Kromě dravých ptáků se můžete těšit na šelmy z našich lesů, například na lišku či vydru, které aktuálně pobývají v záchranné stanici. O všech zvířatech se dozvíte zajímavé informace, chybět nebudou ani přelety dravců nad hlavami návštěvníků či možnost fotografování s dravcem na ruce.

Na samém sklonku léta, 31. srpna a 1. září, se těšte na ukázky šermu, středověkých zbraní a historii hradu podanou formou vyprávění pro děti z úst spolku Strážců hradu Guardians.

Úvodní foto: Hradec nad Moravicí, archiv NPÚ 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!