Letní hrady a zámky: nejlepší programy na východě Čech

Letní hrady a zámky: nejlepší programy na východě Čech 

Na východě Čech najdete romantické zámky Hrádek u Nechanic, Opočno, Litomyšl nebo třeba i proslulé Ratibořice z románu Boženy Němcové. V létě si tu pro vás ale nachystali i pestrý doprovodný program pro děti i dospělé. Dáte přednost neobvyklým kostýmovaným prohlídkám, zámeckým slavnostem, nablýskaným veteránům či mimořádným prohlídkám krovů?

Hrádek u Nechanic

Na romantickém zámku Hrádek u Nechanic propuknou o víkendech 20. a 21. července a 17. a 18. srpna zámecké slavnosti. Během obou víkendů na vás čekají kostýmované prohlídky, při nichž vás hraběcí služebnictvo i jejich poddaní provedou nejkrásnějšími zámeckými prostory (9:00 - 17:00 hodin), dobový jarmark (9:00 - 18:00 hodin), divadelní představení, hra na lesní rohy, občerstvení či ukázky letu dravých ptáků. Hereckých úloh se již tradičně ujmou zámečtí a Spolek panstva na tvrzi Žíželeves. Areál nádvoří se uzavře ve 22:00 hodin, vstupné na sobotní doprovodný program 40/30 Kč, na prohlídky 120/100 Kč, dle malého či velkého okruhu.

Hrádek u Nechanic. Foto: archiv NPÚ

Ratibořice

Zámek Ratibořice připravil na celý červenec speciální dětské prohlídky I. patra zámku s komtesou Hortensií. Půvabná schovanka paní kněžny vám vylíčí vše o životě na venkovském sídle, tehdejší etiketě, módě, účesech či oblékání, ale i o trávení volného času a povinnostech dam a malých slečen. Na konci prohlídky se budou moci děti s komtesou Hortensií na památku vyfotografovat. Prohlídky vhodné pro rodiče s dětmi od 4 let se konají vždy od úterý do neděle v časech 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00 hodin. Vstupné 100/70 Kč.

10. srpna od 13:30 do 17:00 hodin se v areálu zámeckého parku v Ratibořicích můžete těšit na osmnácté setkání majitelů historických motorových vozidel doprovázené koncertem populárních evergreenů v podání známé kapely Big Band Dvorský. Vstupné 50/40 Kč.

Veteráni na zámku Ratibořice. Foto: archiv NPÚ

Náchod

Na zámku Náchod se po celé léto vždy od úterý do neděle v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin konají speciální prázdninové pohádkové prohlídky pro děti, při nichž se dozvědí něco málo ze zdejší historie a vyslechnou si pohádku o náchodském zámku. Malé návštěvníky provede sám vévoda Petr Biron, nebo jeho dcera Kateřina Vilemína, na závěr se děti budou moci vyfotografovat v kostýmu krále či princezny přímo v expozici. Vstupné 80/50 Kč. 

Každou prázdninovou středu mohou děti i dospělí zavítat od 14:00 hodin na prohlídku půd a historických krovů nad hlavními zámeckými budovami. Prohlédnete si pozdně barokní střešní konstrukci a naučíte se historické tesařské pojmy jako je hambalka, zazubený rošt nebo rybinové plátové spoje. Jednotné vstupné 50 Kč.

20. července nezapomeňte na Večerní prohlídky knížecím zámkem. Ve ztemnělých komnatách knížecí rodiny se setkáte s princem Vilémem Karlem Augustem, jeho manželkou Bathildis či vychovatelem princů, Jiřím Guthem. Začátek prohlídek ve 21:00, 22:00 a v případě zájmu i ve 23:00 hodin, vstupné 150/100 Kč.

4. srpna a 1. září se pro vás při komentované prohlídce otevřou prostory zámecké barokní kaple Nanebevzetí Panny Marie, včetně sakristie a kruchty (jednotné vstupné 50 Kč) a 3. a 4. srpna budete moci u velké věže na I. zámeckém nádvoří potkat i šermíře.

Zámek Náchod. Foto: archiv NPÚ

Opočno

17. července ovládne II. zámecké nádvoří opočenského zámku open air komedie Strašidlo cantervillské. Začíná se ve 21.00 hodin. 27. a 28. července a 3., 4., 24. a 25. srpna si ve 12:30 hodin všichni milovníci zbraní přijdou na své při mimořádných delších prohlídkách orientální zbrojnice a loveckého a rytířského sálu s rozšířeným výkladem průvodce. Vstupné 100/80 Kč.

20. července se těšte na noční prohlídky opočenského zámku s ochutnávkou dobových specialit. Od 19.00 do 23.00 hodin (poslední vstup ve 22:00 hodin) si můžete vlastním tempem a bez průvodce projít interiéry zámku, v místnostech budou umístěny pouze informační texty. Celá akce bude doplněna o ochutnávku jídel dle dobových receptů rodiny Clam-Gallasů na nádvoří zámku.

Zámek Litomyšl. Foto: archiv NPÚ

Litomyšl

V sobotu 27. a v neděli 28. července, vždy od 11:00 a 14:00 hodin, se můžete vydat na speciální prohlídky pro všechny milovníky historie a neobvyklých zážitků s názvem Za příběhem litomyšlského zámku. V doprovodu historika navštívíte zbytky starého paláce Kostků z Postupic, nahlédnete do stavebního vývoje samotného zámku i celého areálu UNESCO a navštívíte půdní prostory s historickými krovy. Součástí návštěvy běžně nepřístupných prostor je i zahradní sallet z konce 18. století. Baterky, svítilny a pevnou obuv s sebou. Prohlídky jsou fyzicky náročnější a nejsou proto vhodné pro menší děti. Jednotné vstupné 150 Kč na osobu, předběžná rezervace je nutná. Během sezóny 2019 můžete navíc v přízemních zámeckých arkádách zhlédnout zdarma i výstavu Balet s rodokmenem

10. a 24. srpna máte na zámku v Litomyšli jedinečnou možnost navštívit zcela nové prohlídky s názvem Zámek za závěsy. Prohlídka vám přiblíží běžný život zámeckých obyvatel v pokojích východního křídla, které byly v průběhu roku 2018 zrestaurovány a reinstalovány. Kladli jste si někdy otázky jak podobu pokojů ovlivňovaly módní trendy, jak se měnilo topení a osvětlení, jak fungovaly koupelny a toalety, jak velká armáda služebnictva byla zapotřebí k obsluze tak velkého domu nebo proč jsou zámecké kuchyně tak vzdálené od jídelen? Pak je tato prohlídka přímo pro vás. Začíná se vždy od 11:30 a 15:30 hodin, jednotné vstupné je 150 Kč na osobu. Předběžná rezervace nutná.

Úvodní foto: Zámek Opočno, archiv NPÚ

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!