Letní hrady a zámky: nejlepší programy na jihu Moravy

Letní hrady a zámky: nejlepší programy na jihu Moravy 

Na jihu Moravy si léto opravdu užijete. Zdejší hrady a zámky si pro své návštěvníky přichystaly kostýmované, noční i divadelní prohlídky, šermířská vystoupení, oslavu keltského svátku nebo třeba mistrovské repliky českých korunovačních klenotů. Nechybí ani tvořivé dílny pro děti i dospělé, letní kino a tajemné pověsti.

Vranov nad Dyjí

Ve výstavních sálech bývalé hraběcí kočárovny v předzámčí vranovského zámku můžete až do 1. září zhlédnout výstavu České korunovační klenoty na dosah/Život a dílo Karla IV. Projekt připomíná nejen pestrý a zajímavý život našeho nejvýznamnějšího panovníka, ale především fenomén českých korunovačních klenotů ve formě jejich mistrovské repliky. Klenoty doplňují zajímavosti a perličky z jejich mnohasetleté historie opředené různými legendami i mnoho dalších exponátů připomínajících období středověku. Vstupné 100/70 Kč.

14. července a 18. srpna se můžete těšit na jedinečnou procházku potemnělým vranovským zámkem za svitu lamp, světel a svící. Připravena je volná prohlídka bez průvodce, při které máte možnost ve večerní atmosféře navštívit nejen salony prvního patra, ale i barokní sál předků a zámeckou kapli. Prohlídky se konají od 20:00 do 22:00 hodin, vstupné 190/130 Kč.

Vranov nad Dyjí. Foto: archiv NPÚ

Znojemský hrad

Znojemský hrad přichystal na léto pestrý program pod názvem Hradovánky. 31. července a 21. srpna vás i vaše děti provede komnatami znojemského hradu hraběnka z Deblína. Začíná se v 15:30 a 16:00 hodin. V pátek 12. července a 9. srpna se můžete pro změnu od 18:00 hodin těšit na speciální prodloužené podvečerní prohlídky s podtitulem Co v průvodci nepíšou.

18. července a 1. a 15. srpna se rodiny s dětmi vydají po stopách historie šatovské brusírny skla v programu Hradní tvoření aneb brousím, brousíš, brousíme. Chybět nebude ani tematická tvořivá dílna. Začíná se v 16:00 hodin. 28. srpna v 19,30 hodin se na večerní prohlídce s duchem hradních katakomb dozvíte, jak vypadal Znojemský hrad v dobách královského vyšetřovatele z knih oblíbeného spisovatele V. Vondrušky Oldřicha z Chlumu. Na všechny programy je nutná předchozí rezervace. 

Veveří

Na hradě Veveří se můžete těšit na koncert kapely Tři sestry, která zde vystoupí 20. července v rámci své Gambrinus 11 tour nebo třeba hned následující úterý 23. a středu 24. července na skupinu historického šermu Collegium Armatum s představeními z období třicetileté války.

Šermíři na hradě Veveří. Foto: archiv NPÚ

3. srpna zde propukne již XVI. ročník keltského festivalu Lughnasad. K vidění bude budování keltské vesničky, keltská řemesla, věštění, magie, rituální malování na tělo a připraveny jsou i nejrůznější hry pro děti i dospělé. Chybět nebude ani doprovodný program plný hudebních a tanečních vystoupení a ohňové překvapení. Podrobný program zde, vstupné 350/290 Kč.

9. a 10. srpna si na Veveří nenechte ujít tradiční hudební festival Moravské hrady.CZ, kde zahrají kapely jako Kryštof, Harlej, Rybičky 48, Mirai, Arakain a Lucie Bílá. Po celé léto, až do 29. září, zde navíc můžete navštívit i ideální výstavu pro všechny mlsouny s názvem Na kole do cukrárny. Ta návštěvníkům představí vývoj cukrářského řemesla, sladkostí a historii cukráren v Čechách a na Moravě, včetně stylizovaného interiéru historické cukrárny, obchodu i výrobny a chybět nebudou ani historické tříkolky a kola. Vstupné 60/40 Kč.

Rájec nad Svitavou

Zámek Rájec nad Svitavou zve na noční prohlídky s tématem divadelní adaptace slavné pohádky Panna a netvor. Nové zpracování původní pohádky s akčními choreografiemi pohybových scén v magii světel a stínů interiérů zámku můžete navštívit 12. července a 9. srpna, vždy v 19.00, 20.00, 21.00 a 22.00 hodin. Vstupné 130/90 Kč, nutná je předchozí rezervace.

26. července a 23. srpna se v interiérech zámku odehrají noční divadelní adaptace na motivy známé filmové kriminální komedie Partie červeného dragouna, při nichž budete společně s komisařem Zdychyncem rozplétat nit detektivního vyšetřování vedoucího k nečekanému a překvapivému odhalení. Začátky nočních prohlídek i cena zůstává stejná.

Až do 15. srpna zdobí interiéry zámecké kaple papírové skládačky, betlémy, divadla a trojrozměrné modely z muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. V interiérech zámecké kuchyně se představí výstava historie hraček bytové kultury od roku 1880. 

Noční divadelní prohlídky na zámku Rájec nad Svitavou. Foto: archiv NPÚ

Kunštát

Zámek Kunštát zve 27. července a 24. srpna na mimořádný noční okruh s názvem Pověsti, mýty, fakta. Kunštátský kastelán Radim Štěpán vás při něm seznámí nejen s běžně nepřístupnými prostory, ale hlavně s místními pověstmi, mýty a fakty. Tato téměř dvouhodinová netradiční prohlídka není vhodná pro děti a kvůli omezené kapacitě je na ni nutná předchozí rezervace. Vstupné 390/270 Kč, začíná se ve 21:00 hodin.

18. srpna se můžete v zámecké zahradě těšit na letní kino s filmem Úsměvy smutných mužů. Začíná se ve 21:30 hodin, vstupné 100 Kč.

Úvodní foto: zámek Kunštát, archiv zámku Kunštát

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!