Letní hrady a zámky: nejlepší programy ve středních Čechách

Letní hrady a zámky: nejlepší programy ve středních Čechách 

Ve středních Čechách se můžete po celé léto na hradech a zámcích těšit na nejrůznější kostýmované a noční prohlídky, divadelní a hudební vystoupení, letní kino i spoustu zábavy pro děti. A kdo ví? Třeba potkáte i bílou paní.

Karlštejn

Jeden z nejznámějších hradů v Čechách si pro své letní návštěvníky nachystal speciální večerní putování hradem s překvapením. Pravidelně každou středu v červenci a srpnu se při nich seznámíte s historií hradu, soukromými a reprezentačními prostorami císaře Karla IV. i s karlštejnskými pověstmi. A kdo ví? Možná potkáte i zdejší bílou paní. Prohlídky začínají ve 20:00, 20:30 a 21:00 hodin. Vstupné 230/170 Kč.

Na Purkrabském dvoře se během léta odehraje i 18 představení oblíbeného muzikálu Noc na Karlštejně. V podhradí, v areálu úřadu městyse u řeky Berounky, se navíc můžete vždy v pátek po celé léto těšit na letní kino. Vstupné 80/40 Kč.

Mnichovo Hradiště

Valdštejnské kratochvíle si pro své návštěvníky připravil na 5. a 6. července zámek Mnichovo hradiště. Oživené prohlídky zámku se scénkami z jeho historie, historickým tancem a hudbou se po oba dny uskuteční v denních hodinách, 5. července jste však na ně zváni i po setmění. Vstupné 200 Kč, doporučuje se rezervace.

Mnichovo Hradiště. Foto: archiv NPÚ

Pravidelně každou červencovou a srpnovou neděli můžete vzít své děti do Mnichova hradiště na pohádkové dopoledne s pověstmi Českého ráje a Pojizeří. Čekají na ně prohlídky s průvodkyní v dobovém kostýmu, vyprávěním pověsti O dvou zakletých rytířích a pokaždé jiná loutková pohádka. Vstupné na prohlídku 60 Kč, na loutkové představení 40 Kč. V zahradě zámku se navíc po celé léto můžete těšit na sokolníka a jeho dravce.

Žleby

Být či nebýt? To se můžete dozvědět při nočních prohlídkách zámku Žleby již 5. a 6. července, 30. a 31. srpna a 20. a 21. září. Co má dělat čert ve světě lidí, kteří se bojí úplně jiných věcí, jen ne čerta? A co vodník v krajině znečištěných a vysychajících rybníků i řek, když jeho hrníčky na dušičky zejí prázdnotou? Co se stane, když nadpřirozené bytosti založí Strašidelnou unii a rokují, zda se raději nestat lidmi nebo to zkusit hrát tak nějak napůl, poznáte na speciální trase, která nekopíruje žádný z konkrétních prohlídkových okruhů. Noční prohlídky jsou určeny pro dospělé a děti od 12 let. Vstupné 350 Kč.

20. a 21. července, 10. a 11. srpna, 28. a 29. září a 26.-28. října se můžete těšit na vůni pečiva a koláčů v oživené zámecké kuchyni. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Vstupné: příplatek 20 Kč k I. prohlídkovému okruhu.

Oživená kuchyně na zámku Žleby. Foto: archiv NPÚ

Hořovice

Na zámku Hořovice se můžete 5. a 6. července těšit na mimořádné podvečerní divadelní prohlídky na téma Zámek sebevrahů. V rozporu s neradostným názvem na vás čeká humorné vyprávění o nevěře, prospěchářství a spravedlivém trestu. Návštěvníci si v doprovodu románových postav postupně projdou reprezentační a obytné salóny zámku, kde se v každé místnosti odehraje část příběhu. Začíná se v 19:00 a 20:00 hodin, vstupné 160 Kč.

Pro děti ve věku 3 až 8 let jsou zde po všechny letní víkendy nachystány zábavné a interaktivní prohlídky na téma Návštěva u princezny Verunky. Děti si během prohlídky vyzkouší královskou korunu, trůn i korunku princezny a zároveň budou dostávat drobné úkoly a otázky. Vstupné 80 Kč, děti do 3 let 20 Kč. Zároveň si mohou v zámeckém parku projít i Cestu za pokladem nebo navštívit výstavu her a hraček malých aristokratů.

Zámek Hořovice. Foto: archiv NPÚ

Konopiště

Na zámku Konopiště se během léta několikrát odehraje speciální večerní prohlídka v nově zpřístupněných prostorách na téma Moc a sláva – Rudolf první, melancholický a poslední. Společně se třemi Rudolfy při ní vstoupíte do gotiky a doby rytířů, časů alchymie i labutí písně habsburské etapy. Vstupné 300 Kč.

21. července se v Růžové zahradě od 13:00 do 19:00 hodin můžete těšit na program Odpoledne s Jamesem Wattem aneb parní stroje na Konopišti. Uvidíte funkční parní stroje různých období a velikostí, hasičskou stříkačku, steampunkovou módní přehlídku či nejrůznější umělecká řemesla. V ceně vstupenky 200/140 Kč je i prohlídka skleníků v Růžové zahradě.

Pro děti je v jižním křídle zámku po celé léto přichystaná výstava Na hradě a v předhradí. Na ní poznají stará řemesla, hry a umění soubojů i oděvy velmožů a vznešených dam, které si mohou vyzkoušet a vyfotit se v nich na vladařském trůnu. Vstupné 50/40 Kč.

Úvodní foto: Zámek Konopiště. Odpoledne s Jamesem Wattem, archiv NPÚ

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!