Letní hrady a zámky: nejlepší programy na severu Čech

Letní hrady a zámky: nejlepší programy na severu Čech 

Startujeme nový seriál článků o zajímavých letních akcích na českých památkách, v němž postupně projdeme celou republiku. V prvním díle míříme na sever Čech. Dáte přednost kostýmovaným prohlídkám, dětským programům, šermířům nebo letnímu kinu přímo na hradě?

Trosky

Zříceninu gotického hradu Trosky s jejími typickými věžemi v Českém ráji rozhodně nepřehlédnete. Po celé letní prázdniny zde bude po setmění promítat Troskino – letní kino, jehož společným jmenovatelem jsou staré české pohádky. Těšit se můžete na pohádky Pyšná princezna, Byl jednou jeden král nebo Princ a Večernice. V červenci se začíná ve 21:30 hodin, v srpnu ve 21:00 hodin, hrad je otevřen od 20:00 hodin. Vstupné 150/100 Kč. 3. - 4. srpna zde navíc můžete navštívit Dny středověké hudby s kejklířským workshopem. 

Šermíři na hradě Bezděz. Foto: archiv Národního památkového ústavu

Bezděz

Na středověkou atmosféru zve královský hrad Bezděz, tyčící se vysoko nad svým okolím. Již o nastávajícím prodlouženém víkendu 5. - 7. července se zde uskuteční Tři dny ve středověku se skupinou historického a scénického šermu Fechtýři a taneční skupinou Srdcové eso. V podobném duchu se ponesou i další letní akce: Šermíři ve službách Jana z Michalovic se skupinou historického šermu Páni z Johnsdorfu (19. - 21. 7.), Šermířské oživení na Bezdězu (23. 7. do 27. 7.) a Šermíři Corvus Milites na Bezdězu (3. - 4. 8.). 17. a 18. srpna zde bude otevřena historická střelnice. Vstupné vždy 90/60 Kč.

V podstřeší Purkrabského paláce můžete navíc zhlédnout unikátní výstavu Pomníky-sochy-náhrobky Karla Hynka Máchy v díle našich předních výtvarníků. Ujít byste si neměli nechat ani poslední letošní zastávku festivalu České hrady, který se pod Bezdězem uskuteční 30. - 31. srpna.

Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec láká malé i velké návštěvníky na sérii letních kostýmovaných prohlídek. Již 5. a 6. července zde můžete poznat Módu sedmi staletí, kdy na vás v každé místnosti zámku bude čekat jiný průvodce v historickém kostýmu. Kostýmy uvidíte na obou okruzích, ke druhému okruhu je jako bonus připojen ještě třetí okruh zdarma. 20. července se vydejte na noční prohlídky, při nichž nahlédnete do dob minulých a možná zjistíte, že některé věci se nemění… 10. a 11. srpna ožije hrad na obou prohlídkových okruzích kostýmovanými prohlídkami s názvem Od Mikuláše k Mikuláši, které vám přiblíží scénky ze života rodiny Des Fours Walderode. Vstupné na všechny akce činí 120 Kč.

Móda sedmi staletí. Zámek Hrubý Rohozec. Foto: archiv Národního památkového ústavu

Zákupy

Na zámku Zákupy se po celé léto, kromě klasických prohlídkových tras, můžete nově vydat na letní prohlídky sklepení, které vás seznámí s nejstarší historií areálu, vývojem hlavní zámecké budovy a dovolí vám nahlédnout do běžně nepřístupných podzemních prostor. Vstupné 60/40 Kč. Na děti do 10 let čekají i mimořádné prázdninové prohlídky zámeckého bytu lesního správce, při nichž se podívají do minulosti s kostýmovaným průvodcem a pomohou mu najít ztracené medvědy. Prohlídky je nutné rezervovat předem. Vstupné děti 40 Kč, jejich dospělý doprovod a děti nad 6 let 60 Kč. 13. července se uskuteční i speciální noční divadelní prohlídky zámku s podtitulem Odhalení pravdy v Orlím hnízdě aneb Jak to bylo se Saturninem. Vstupné 120/80 Kč.

Frýdlant

Rozsáhlý komplex středověkého hradu a renesančního zámku Frýdlant patří k nejvýznamnějším památkám v Česku. Vy sem, kromě klasických prohlídek, můžete 20. července zavítat na speciální večerní prohlídky s Gallasy a Clam-Gallasy. Kostýmované prohlídky zaměřené na životní příběhy těchto rodů budou probíhat od 20:00 do 22:00 hodin. V sobotu 20. a v neděli 21. července bude navíc mimořádně zpřístupněna i původně gotická hradní věž Indika, vybudovaná v polovině 13. století, z níž je kouzelný výhled do okolí. Vstupné na věž 100/70 Kč, nutná je předchozí rezervace. Otevřena bude po oba dny od 9:00 do 16:30 hodin.

Úvodní foto: Zdeněk Fiedler. Hrad Trosky, CC BY-SA 3.0

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!