Víkend otevřených zahrad láká na prohlídky přírodního bohatství hradů, zámků i klášterů

Víkend otevřených zahrad láká na prohlídky přírodního bohatství hradů, zámků i klášterů 

Během Víkendu otevřených zahrad, který se letos koná 8. a 9. června, můžete prozkoumat květinová zákoutí mnohých běžně nepřístupných zahrad po celé republice, pokochat se vůní bylinkových oáz starých klášterů, obdivovat krajinářskou architekturu rozlehlých parků hradů a zámků či se zúčastnit některé z mnoha komentovaných prohlídek s odborníky.

Bečovská botanická zahrada

Nedaleko hradu a zámku Bečov nad Teplou se nachází rozlehlá botanická zahrada, kterou můžete v rámci Víkendu otevřených zahrad navštívit v sobotu 8. června zcela zdarma. Součástí zahrady je i volnočasový areál pro děti i dospělé, Korunní rybník s možností koupání a projížděk na lodičkách, odpočinkový altán, občerstvení, expozice zajímavých a ojedinělých listnatých a jehličnatých dřevin či genofondový sad starých krajových odrůd ovoce Bečovska. Otevřeno je od 9:00 do 20:00 hodin.

Bečovská botanická zahrada. Foto: archiv Víkendu otevřených zahrad

Kačina

Budete-li se pohybovat ve Středočeském kraji, určitě se v sobotu 8. června nezapomeňte vydat na zámek Kačina. Od 13:00 hodin zde startuje bohatý program sestávající z výkladu zahradníka v bylinkové a zeleninové zahrádce (do 19:00 hodin, zdarma), tří komentovaných procházek zámeckým krajinářským parkem zaměřených na různá témata (ve 13:00, 15:00 a 17:00 hodin, každá prohlídka 50 Kč) a od 19:00 do 22:00 hodin večerních prohlídek zdejšího skleníku (zdarma). V rámci Muzejní noci, konané ve stejný den, si od 21:45 hodin do půlnoci nenechte ujít 5 nočních videoprojekcí na zámeckou budovu, světelnou a zvukovou instalaci před zámkem a další program. Vstupné 50 Kč.

Zámek Kačina. Foto: archiv Víkendu otevřených zahrad

Zahrady kláštera Sázava

Klášter Sázava láká v rámci Víkendu otevřených zahrad 8. a 9. června na trochu dobrodružné prohlídky polozarostlými a jindy uzavřenými zahradami obklopujícími klášter, při nichž budete moci sestoupit i do svatoprokopské jeskyně. Ta je podle tradice místem, kde se před tisíci lety usadil zakladatel kláštera, poustevník Prokop, a vyhnal odsud tisíc ďáblů. Během zhruba hodinu a půl dlouhého putování se od průvodce dozvíte i zajímavé informace o historii a možné budoucnosti zahrad. Novinkou letošního roku bude od náletů zbavená a vyčištěná mariánská lesní zahrada. Na prohlídky je kvůli jejich kapacitě nutná rezervace, začátky jsou po oba dny v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin. Vstupné 130 Kč.

Zámecký park Vrchotovy Janovice

Zámek Vrchotovy Janovice zve po oba víkendové dny od 8:00 do 18:00 hodin na zcela zvláštní procházku janovickým parkem. Projít si zde budete moci projekt s názvem Mapa parku – Mapa života, který různými způsoby spojuje určitá místa v parku s osudem Sidonie Nádherné z Borutína, dámy, jejíž fantazie mu vtiskla současnou podobu. Návštěvníky čeká řada zastavení (literární, malířské, zahradnické, sportovní, cestovatelské, přírodovědné a hudební), na kterých se se Sidonií seznámí prostřednictvím nejrůznějších činností, kterým se s nadšením věnovala. Na každého účastníka čeká na konci odpoledne v sobotu i v neděli losování o zajímavé ceny. Program doplňují komentované prohlídky ve formě procházky s rozhovory. Vstupné činí 90/60 Kč.

Zámek Vrchotovy Janovice. Foto: archiv Víkendu otevřených zahrad

Bylinková a ovocná zahrada Hospitalu Kuks

V Královéhradeckém kraji se vydejte do překrásné bylinkové a ovocné zahrady nacházející se u Hospitalu Kuks. Královstvím voňavých bylinek a květin vás po oba víkendové dny provede zkušený průvodce, s nímž si budete moci vyzkoušet i poznávání léčivých rostlin. Prohlídky vycházejí v sobotu i v neděli v 11:00 a ve 13:00 hodin. Vstup zdarma.

Zámecký areál Mitrowicz

Nově obnovený a zpřístupněný zámecký areál Mitrowicz v Týně nad Vltavou zve v neděli 9. června na komentované prohlídky architekta a autora návrhu obnovy areálu Ferdinanda Lefflerra a Anny Chomjakové ze studia Flera. Těšit se můžete na více jak 10 000 nově vysázených sazenic, desítky stromů, bylinkovou zahrádku a odpočinkovou zónu. Po celý den bude hrát i živá hudba a chybět nebude ani stylové občerstvení

Kláštery Krumlov

Zahrady minoritského kláštera, které jsou nejstaršími dochovanými zahradami v Českém Krumlově, vás zvou v sobotu 8. června na komentované prohlídky s odborným výkladem. Vychází se v 10:30 a 11:30 hodin, délka prohlídky bude přibližně 45 minut. Vstup je zdarma, doporučuje se rezervace v Návštěvnickém centru. Od 10:00 do 17:00 hodin se můžete s dětmi zúčastnit přípravy nového hmyzího hotelu nebo se od 21:00 hodin uvelebit v klášterním letním kině u filmu Karla Zemana Cesta do pravěku s malým večerním občerstvením. Vstupné do kina činí 100 Kč. V neděli si od 9:00 hodin nenechte ujít první letošní jógu v Klášterní zahradě. Cena rovněž 100 Kč.  

Zahrady Klášterů Český Krumlov. Foto: archiv Víkendu otevřených zahrad

Zámecký park Velké Opatovice

V jihomoravských Velkých Opatovicích můžete spojit Víkend otevřených zahrad a letošní Muzejní noc. Veškerý program a vstupy do vybraných památek jsou zde v sobotu 8. června zdarma. Od 14:00 do 23:00 hodin bude přístupný opatovický zámek včetně Moravského kartografického centra a Památníku města, zámecký park, barokní vrátnice, kostel sv. Jiří a bývalé zámecké sklepy (ty pouze ve vyhrazeném čase). Těšit se ale můžete i na bohatý doprovodný program: ukázky stromolezectví, koncert, loutkové divadlo, dokument o Krkonoších, fotografickou výstavu v prostorách zámku i na procházky okolím. Občerstvení zajištěno. V parku nebude chybět lesní pedagogika se Zdeňkem Toulem.

Kroměříž

Ve slavné kroměřížské Květné zahradě zařazené mezi památky UNESCO se po oba dny můžete od 10:00 do 17:00 hodin těšit na Cestu kolem světa, výtvarné dílny, Hodování s regionálními produkty či sobotní koncert žáků veřejných ZUŠ Zlínského kraje a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín ve Velkém skleníku v 19:00 hodin. V sobotu bude otevřena venkovní výstava České zahradní umění autorů Dany Wilhelmové a Jiřího Damce a v Palmovém skleníku výstava ilustrací ke knize Tajemství Libosadu výtvarnice Elišky Chytkové. Vstupné do zahrady je 90/60 Kč. Po oba dny se můžete vydat také na komentované prohlídky druhé z kroměřížských zámeckých zahrad, zahrady Podzámecké, které začínají vždy v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin u sala terreny, vstup je zdarma.

Květná zahrada v Kroměříži. Foto: archiv Víkendu otevřených zahrad

Úvodní foto: Květná zahrada v Kroměříži, archiv Víkendu otevřených zahrad

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!