Jarní výstavy ve Slezsku: československé filmové plakáty, Černobyl dnes i experimentální keramika

Jarní výstavy ve Slezsku: československé filmové plakáty, Černobyl dnes i experimentální keramika 

Co vás aktuálně čeká na výstavách v Moravskoslezském kraji? V Opavě si prohlédnete tuzemské filmové plakáty z 60. a 70. let, ve Frýdku-Místku se dozvíte něco o současnosti Černobylu a v Třinci uvidíte experimentální keramiku mladé maďarské umělkyně.

1. Ááách – československý filmový plakát 60. – 70. let ze sbírky plakátů Terryho ponožky

Více než 200 filmových plakátů ze dvou dekád socialistického Československa bude od 22. března k vidění v opavském Domě umění. Nekomerční plakáty, které byly naprosto odlišné od soudobé západní produkce, tehdy vytvářeli přední výtvarníci – na výstavě jsou zastoupeni mimo jiné i Adolf Born, Milan Grygar, Jiří Balcar nebo Bedřich Dlouhý. Autoři na plakáty nemuseli za každou cenu zakomponovat tváře herců, naopak měli při návrzích poměrně volnou ruku – do plakátové tvorby se tak promítly dobové styly pop-art, lettrismus i český informel.  

Z výstavy Ááách v AJG. Foto archiv Terryho Ponožky

2. Černobyl – 33 let poté

Od výbuchu jaderné elektrárny Černobyl, svým rozsahem nejtragičtější události v dějinách jaderné energetiky, uběhne letos 26. dubna již třicet tři let. Jak dnes místo katastrofy i přilehlá oblast Pripjať nazývaná město duchů vypadá, přibližuje skrze fotografie Luďka Ovesného a soubor skladeb Elišky Cílkové výstava v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku, kterou můžete navštívit už jen do 24. března.

3. Alena Šourková / Poetika všedního dne

První fotoreportérku časopisu Vlasta, která zachycovala zejména ženy a děti, představuje z jiného úhlu pohledu výstava v Galerii Krystal v Havířově. Ukazuje nově objevené snímky z padesátých a šedesátých let, na kterých můžete vidět nejen dobové prominentní osobnosti, ale i záznamy života na venkově nebo pouliční výjevy. To vše je laděno do poetiky všedního dne, která byla pro Alenu Šourková příznačná. Výstava je otevřená do 4. dubna.

Z výstavy Aleny Šourkové. Foto archiv Galerie Krystal

4. Lucemburské opráski

Proslulý komiks anonymního tvůrce skrývajícího se pod zkratkou jaz poprvé zavítal do Slezska! Přijďte se do Muzea Hlučínska podívat na opráski zaměřené na vládu rodu Lucemburků na Moravě, které se snaží prezentovat i opomíjené součásti našich dějin. Knižní bestseller, který hýří ostrovtipem a svérázným nakládáním s naším rodným jazykem, se dokonce dočkal vlastní výstavy v Národním muzeu. Možnost se s ním seznámit máte do 8. května.

5. Rebeka Rácz – Touha zdát se

Mladou experimentální keramičku z Budapešti představí výstava v Galerii města Třince, která bude přístupná od 14. března do 26. dubna. Ve svém oboru je Rebeka Rácz prakticky samouk, k tvorbě tedy přistupuje velmi hravě a nezatížená studijními nánosy. Zabývá se mimo jiné i napodobováním světa – na výstavě najdete makety spotřebního zboží, které se tak stávají symbolickým předmětem určeným k úvaze. Tyto věci pro nás podle autorky slouží jako jedna z cest, kterou se snažíme imitovat způsoby, zvyky, lidi a styly, kvůli čemuž nedokážeme být upřímní k sobě samým ani k lidem v našem okolí.

Z výstavy Rebeky Rácz. Foto archiv Galerie města Třince

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!