Jarní výstavy na východě Čech: obrazy Kamila Lhotáka, tajné akce StB i snímky Litomyšle

Jarní výstavy na východě Čech: obrazy Kamila Lhotáka, tajné akce StB i snímky Litomyšle 

Galerie a muzea na Hradecku a Pardubicku během jarních měsíců nabízejí výstavu děl slavného výtvarníka Kamila Lhotáka i fotografií Litomyšle a okolí nebo expozici věnovanou utajovaným akcím v komunistickém Československu.

1. Falešná hranice – Akce Kámen

Kdo se v letech 1948 až 1951 pokusil pěšky přejít československou hranici s Německem, mohla ho zastavit údajná hlídka německé pohraniční stráže, která ho zadržela a vyslechla. Šlo o nastrčené příslušníky StB, kteří měli za úkol z emigranta dostat co nejvíce informací a následně ho zatknout. Oběťmi a strůjci zřejmě neutajovanějších zločinů StB se zabývá aktuální výstava v Muzeu Náchodska, kterou můžete navštívit už jen do 17. března.

2. Kamil Lhoták – kresby, grafika

Výběr děl jednoho z předních představitelů českého moderního malířství prezentuje výstava v Galerii Koruna v Hradci Králové. Zahrnuje kresby a grafiky Kamila Lhotáka, který se do povědomí zapsal především jako fanoušek technických vynálezů z přelomu 19. a 20. století, zejména z oblasti dopravy – na svých obrazech často zachycoval horkovzdušné balóny, automobily, motorky, kola i ponorky. Jeho tvorbu si zde máte možnost prohlédnout do 13. dubna.

Z vernisáže výstavy Divoká jižní Afrika. Foto archiv Regionálního muzea v Chrudimi

3. Divoká jižní Afrika

Do daleké jižní Afriky vás zavede výstava v Regionálním muzeu Chrudim, která se zaměřuje hlavně na zdejší živočichy. Představuje také významné cestovatelské osobnosti, ať už Emila Holuba, Václava Jaroslava Zelenku nebo Bedřicha Machulku, k vidění jsou do 5. května i exponáty dovezené z jejich cest po černém kontinentu. Děti se mohou těšit na hrací koutek, a když úspěšně uhodnou předměty v hmatových bedničkách, čeká je na pokladně muzea odměna.

Obří mobilní telefon na výstavě Supermarket Svět. Foto archiv boskovice.cz

4. Supermarket Svět

Interaktivní výstava určená především nejmenším se snaží přiblížit výrobu spotřebních věcí v globalizovaném světě a současné mezinárodní obchodování přitažlivou formou. Děti si v Městském muzeu v Jaroměři na pěti stanovištích mohou zkusit zvážit své oblečení, rozebrat mobil v nadživotní velikosti nebo zaplatit za čokoládu pěstiteli kávovníku. Dozvědí se tak, kde se dané zboží vzalo, za jakých podmínek bylo vyrobeno a kdo na tom co ztratil či naopak získal. Nevšední výstava bude otevřena od 18. března do 18. dubna.

5. Litomyšl a okolí na snímcích Jaroslavy Hánělové

Jak se proměnilo historické město Litomyšl od šedesátých let minulého století? To vám prozradí snímky zdejší rodačky, fotografky Jaroslavy Hánělové, jejíž výstavu hostí až do 19. května Regionální muzeum v Litomyšli. Zhlédnout můžete průřez autorčinou bezmála padesátiletou tvorbou, který zahrnuje i lyrické fotografie krajiny, portréty a zátiší. Oceňovaná fotografka před deseti lety zaujala bruselské publikum svými snímky romských dětí.

Z výstavy Jaroslavy Hánělové. Foto archiv RML

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!