Masopust v Praze. Velký přehled akcí, kam se zajít podívat

Masopust v Praze. Velký přehled akcí, kam se zajít podívat 

Obliba i počet masopustních oslav v Praze rok od roku stoupá a letošní výběr je opravdu bohatý. Pokud už se také těšíte na veselé obchůzky městem, tradiční i netradiční masky, nejrůznější hudební vystoupení a masopustní dobroty, podívejte se na náš velký přehled těch nejzajímavějších akcí.

Kbelský masopust

Pražské oslavy masopustů odstartují v sobotu 9. února ve Kbelích, kde se ve zdejším Centrálním parku uskuteční již 9. ročník Kbelského masopustu. Těšit se můžete na bohatý program zahrnující tvořivé dílny, pohádku, staročeský jarmark se zabijačkovými pochoutkami i nejrůznější soutěže o hodnotné ceny. V 16 hodin vychází masopustní průvod k nedalekému CoByDupu.

Suchdolský masopust

O týden později, 16. února, můžete vyrazit do pražského Suchdola. Masopustní veselí zde začne ve 13 hodin strojením masek a malováním na obličej v přízemí radnice. Hlavní zahájení s tancem, hudbou i zpěvem proběhne ve 14 hodin na Suchdolském náměstí, odkud se průvod vydá až na Holý vrch a do Starosuchdolské restaurace. Na návsi před Brandejsovým statkem se můžete v 15 hodin těšit na poníky a divadlo na chůdách, reje masek a dobrot si do sytosti užijete v cíli průvodu. Suchdolský průvod doprovodí herci a chůdaři z divadla The Hadr.

Masopustní posvícení na Andělu

Nejrůznější masopustní laskominy budete moci ochutnat 20. února na pěší zóně Anděl. Od 8 do 19 hodin pro vás bude připraveno 30 stánků s masitými i sladkými pokrmy, chybět nebude ani masopustní kapela, ukázka hry na flašinet a workshop výroby masek pro děti. Každý kdo přijde v masce, obdrží masopustní koláč.

Hlubočepský masopust. Foto: archiv pořadatele

Hlubočepský masopust

V sobotu 23. února se příznačně vydejte na již 23. ročník Hlubočepského masopustu. Vlak ze Smíchovského nádraží do Hlubočep odjíždí ve 13:46, ve 13:50 očekávejte na nádraží v Hlubočepích srocení maškar, následované uvítáním přespolních a průvodem za doprovodu muziky. Chybět nebudou ani koblihy na zakousnutí. Od 16:30 jste srdečně zváni k muzice do zlíchovské sokolovny, kde se kromě tance můžete těšit na volbu krále a královny masopustu, fotoateliér, či tombolu.

Masopust pohledem biologa

Stanice přírodovědců DDM v Praze 5 zve všechny děti v úterý 26. února od 15 do 18 hodin na masopust pohledem biologa. Připraveno bude poznávání a zdobení větviček, pečení skořicového překvapení, modelování jitrnic, určování koření, či barevná výtvarná dílnička. Vstupné je 20 korun. 

Masopust v Toulcově dvoře

2. března navštivte Toulcův dvůr v Praze 10. Těšit se můžete na představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, muziku k tanci i k poslechu, prohlídku Špýcharu (13:45 - 16 hod.), či scénky s popravou kobyly a hádkou Masopustu s Půstem. Začíná se ve 13 hodin. A pokud ji ještě nemáte, škrabošku do průvodu si zde můžete od 11 do 13 hodin i vyrobit. Po celý den až do 17 hodin bude k dispozici občerstvení u stánků, ve stájích i v místní jídelně.

Letenský masopust

Ve stejný den se můžete vydat za masopustem na Letnou. U Národního zemědělského muzea pro vás budou po celý den připraveny tradiční masopustní pokrmy a sladkosti. Navštívit zde můžete i výstavu Masky Barbory Bálkové a výstavu fotografií z minulých Letenských masopustů. Svoji tvorbu kostýmů a masek představí studenti SPŠ oděvní z Prahy 7. Pro děti jsou připraveny tři pohádky a nepřijdete ani o tradiční odsouzení, zahubení a oplakávání Bakcha, české lidové tance v provedení Folklorního spolku Bejvávalo z DDM Prahy 7, flašinetáře, harmonikáře a další muzikanty. Specifikou sedmičkového masopustního průvodu je „obchůzka“ maškar po kulturních institucích, kde na ně bude čekat „kulturní pohoštění“. V rámci průvodu mají do Národního technického muzea, Národního zemědělského muzea, Muzea kávy, Vodárenské věže a Galerie Scarabeus všechny maškary vstup zdarma.

Letenský masopust. Foto: archiv pořadatele

ZOO masopust na Střížkově

Rovněž v sobotu 2. března se uskuteční již 17. ročník Střížkovského masopustu v parku Václavka. Od 13 hodin se zde všichni těší na vaši pomoc při vytvoření největší zoo z masek v České republice. Chybět nebudou ani živá zvířata, dobové atrakce, hudba, tanec a stánky s občerstvením.

Malostranské masopustní veselí

Ve stejný den si užijete i tradiční masopust v kulisách Malé Strany a Hradčan. Průvod masek se sejde ve 13 hodin před hostincem U Černého vola v Loretánské ulici, aby se následně společně s pouťovým orchestrem a chlapeckým sborem Bruncvík vydal na cestu po hostincích, restauracích a putykách ulicemi Nerudova, Thunovská, na Malostranské náměstí a do Mostecké. Mezi 15. a 16. hodinou dorazí na Kampu, kde na všechny čeká masopustní veselice s živou hudbou, zabijačkovými pochoutkami i něčím dobrým na zapití.

26. Žižkovský masopust

Od soboty 2. března až do úterý 5. března se můžete těšit na masopustní veselice na Žižkově. Čtyřdenní oslavy již 26. ročníku Žižkovského masopustu vám nabídnou sobotní maškarní odpoledne pro děti v hotelu Olšanka (14 - 17 hod.), masopustní farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad (sobota 8 - 14 hod.) s hudebním vystoupením kapely Řešeto (13 - 14 hod.), nedělní masopustní hody U vystřelenýho voka (11 - 17 hod.), či komentovanou procházku nedělním Žižkovem (14 hod.). V úterý 5. března se můžete těšit na masopustní průvod, který bude v 17 hodin odcházet z náměstí Jiřího z Poděbrad, kam se mezi 19. a 20. hodinou opět vrátí. Následovat bude vyhlášení nejlepších masek, hudba k tanci i k poslechu a ohňostroj.

16. ročník Karlínského masopustu 

Již po šestnácté ožije masopustem i Karlínské náměstí. Ten již tradičně začíná 2. března ve 13 hodin v Kaizlových sadech, odkud se průvod masek vydá ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí, kde startuje bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na Pískomila co se vrátí, Pohřební kapelu, chůdaře z Long Vehicle Circusu, Tap Tapáky a žongléře Václava. Chybět samozřejmě nebudou ani masopustní speciality.

Masopust ve Ctěnicích. Foto: archiv pořadatele

Malešický masopust

Třetí ročník Malešického masopustu startuje 2. března ve vnitrobloku Byty Malešice, odkud ve 14 hodin vyjde průvod s živou muzikou směřující do Malešického mikropivovaru. Tam na vás již budou čekat vepřové hody, volba královny a krále masopustu, pohádka pro nejmenší a od 17:30 masopustní bál s živou kapelou na Šalandě.

Masopustní průvod na Chvalský zámek

V neděli 3. března ožije masopustním veselím i Chvalský zámek a jeho okolí. Průvod Horními Počernicemi vychází ve 14 hodin od ZŠ Ratibořická a jeho zastávkami budou radnice, hřiště ve Lhotské ulici, restaurace Sezóna a Chvalský zámek. Těšit se můžete na tradiční i netradiční masky, program na jednotlivých zastaveních, koníky a muziku jako doprovod a ochutnávku zabijačkových pochoutek v cíli. Přidejte se také a přijďte do průvodu v masce!

Masopust ve Ctěnicích

V neděli 3. března od 10 hodin vypukne oslava masopustu i na zámku Ctěnice, která bude již tradičně spojená s oslavou cechu řeznického. Ochutnat budete moci speciality české zabijačky, tradiční koblihy, boží milosti, či horký mošt a medovinu. Pro děti je přichystána výtvarná dílna a malování na obličej, pro všechny pak Malá česká muzika Jiřího Pospíšila, harmonikář Franta Albrecht a masopustní průvod folklorního souboru Rokytí Rokycany.

Podívejte se i na náš přehled masopustů po celé České republice!

Malostranský masopust. Foto: archiv pořadatele

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!