Kam na výlet mezi svátky? Za betlémy, do skanzenu, na hrad i na hory

Kam na výlet mezi svátky? Za betlémy, do skanzenu, na hrad i na hory 

Nechce se vám mezi svátky sedět doma za pecí? Nemusíte! Podívejte se na naše tipy na výlety a vybírejte. Zda dáte přednost unikátním betlémům, lidovým tradicím ve skanzenu, středověkým svátkům na hradě, moravské metropoli, či horské idyle v Krkonoších už necháme na vás.

1. Třešť

Chcete-li se mezi svátky vydat za betlémy, zavítejte do městečka Třešť na Vysočině. Zdejší stavění betlémů v domácnostech má více než dvousetletou tradici a betlémů po městě potkáte opravdu požehnaně. Některé z nich jsou přístupné po celý rok, jiné pouze necelé dva měsíce v roce po dobu trvání tzv. Betlémské cesty. Ta bude letos otevřena od 26. prosince do 2. února 2019. A pokud je pro vás Třešť příliš daleko, zastavte se v pražské Jindřišské věži, která je do Betlémské cesty také zapojena. Betlémy jsou zde k vidění od 30. listopadu do 2. února.

2. Přerov nad Labem

Vánoční atmosféra na vás dýchne i ve skanzenu v Přerově nad Labem. Až do 30. prosince, vždy od pátku do neděle, zde můžete navštívit tradiční „Lidové Vánoce v Polabí“. V interiérech všech osmi chalup budou ztvárněny scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. V období od 26. do 30. prosince bude otevřeno denně od 9 do 16 hodin a ani zde nebudete ochuzeni o výstavu betlémů.

3. Hrad Kost

Speciální vánoční prohlídky si pro své návštěvníky připravili i na hradě Kost. Od 26. do 31. prosince zde můžete zažít prohlídku hradních paláců obohacenou o vyprávění, jak se slavily Vánoce ve středověku. Dozvíte se, které zvyky lidé v tomto období udržovali, jak tehdy vypadala štědrovečerní tabule a kde se vzala tradice vánočního stromečku.

4. Brno

Při svých vánočních toulkách byste neměli minout ani moravskou metropoli, kde až do 28. prosince pokračují oblíbené vánoční trhy na náměstí Svobody a na Dominikánském náměstí. Takřka letecký pohled na vyzdobené město se vám od 27. do 30. prosince naskytne z ochozu věže Staré radnice. Své brány otevřou i brněnské kostely, které již tradičně od Štědrého dne až do začátku ledna vystaví betlémy. Pokud byste zatoužili po troše sportu, na Moravském náměstí, hned vedle kostela sv. Tomáše, pro vás bude připraveno venkovní kluziště.

5. Krkonoše

Pokud si povánoční dny neumíte představit bez romantiky zasněžených hor, či dobře upravených lyžařských svahů, vydejte se s námi na výlet do Krkonoš. Zda si vyberete Pec pod Sněžkou, Černou horu, Malou Úpu, či Špindlerův mlýn, už bude na vás. Ve všech areálech najdete krásnou přírodu, dostatek příležitostí k relaxaci, i atrakce pro děti i dospělé. Máte-li rádi krkonošské pohádky Marie Kubátové, určitě si nenechte ujít vycházkovou Pohádkovou stezku v Malé Úpě.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!