Zimní výstavy ve středních Čechách: neznámý Josef Lada i prvorepublikové vily

Zimní výstavy ve středních Čechách: neznámý Josef Lada i prvorepublikové vily 

S naším výběrem zimních výstav tentokrát zamíříme do středních Čech. Čeká vás tu expozice zasvěcená nepříliš známé tvorbě Josefa Lady, meziválečné architektuře i slavným Werichovým pohádkám Fimfárum.

1. Miloslav Chlupáč

Muzeum umění a designu Benešov představuje významného československého umělce Miloslava Chlupáče, který se přes malby a drobnější plastiky propracoval až k monumentálním sochám. Poslední zmíněnou část jeho tvorby ukazuje výstava, kterou lze navštívit do 3. února.

Z výstavy Fimfárum. Foto archiv Galerie Františka Drtikola Příbram

2. Fimfárum – loutky, rekvizity, dekorace

Slavné pohádky pod zastřešujícím názvem Fimfárum, které sepsal Jan Werich, byly také zfilmovány coby trilogie. Výstava v příbramské Galerii Františka Drtikola, která je otevřena do 13. ledna, prezentuje loutky, rekvizity, dekorace, originální scénické návrhy a ilustrace k těmto pohádkám. Návštěvníky čeká i projekce snímku Fimfárum: Do třetice všeho dobrého, děti se mohou těšit na výtvarnou dílnu.

3. Martin Velíšek – Holky

Že krása není o dokonalosti, ukazuje malíř Martin Velíšek na výstavě prostě nazvané Holky, kterou hostí Rabasova galerie v Rakovníku. Modelky na jeho (polo)aktech jsou reálné postavy, které nezakrývají modřiny, špinavé ruce, pihy, brýle nebo bledá místa po opálení s plavkami. Jeho obrazy si můžete prohlédnout do 27. ledna.

Z výstavy Martina Velíška. Foto archiv Rabasovy galerie Rakovník

4. Prima sezóna

Životní styl první republiky, ale především ikonickou meziválečnou architekturu přibližuje aktuální výstava na zámku v Roztokách u Prahy. Představuje dochované interiéry dobových vil, design a styl oblékání této éry, a to prostřednictvím fotografií i trojrozměrných exponátů.

5. Josef Lada, jak ho neznáte

Proslulého ilustrátora, malíře a spisovatele Josefa Ladu si většinou spojíme s idylickými obrazy zimy na venkově nebo kocourem Mikešem. Mimo to byl i proslulým karikaturistou a divadelním výtvarníkem. Návštěvníci Veigertovského domu v Kolíně si prohlédnou původní kostýmy z filmu Hrátky s čertem, humorné karikatury a satiry, návrhy divadelních scén a kostýmů, ale i oblíbené ilustrace Ladových hrdinů. Možnost mají do 10. února.

Z výstavy Prima sezóna. Foto archiv Středočeského muzea v Roztokách u Prahy

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!