Zimní výstavy na západě Čech: fotografie Viléma Heckela i zasněžené obrazy

Zimní výstavy na západě Čech: fotografie Viléma Heckela i zasněžené obrazy 

Jaké výstavy vás v zimním období čekají v západních Čechách? Zajít můžete třeba na retrospektivu fotografa Viléma Heckela, výstavu obrazů se zimní tematikou nebo československého designového nábytku Jitona.

1. Pracovna republiky. Architektura Plzně v letech 1918–1938

Meziválečnou architekturu a urbanismus v Plzni mapuje výstava ve zdejší Západočeské galerii. Pozornost věnuje jak předním osobnostem, především Adolfu Loosovi a jeho okruhu či Janu Gillarovi, tak i dobové situaci města, v níž se nacházelo s ohledem na svůj průmyslový charakter. Výstava je k vidění v síni 13 do 24. února.  

Bohumil Chvojka – Okresní nemocenská pojišťovna a Masarykův studentský dům na Denisově nábřeží, asi 1925. Foto archiv ZČG

2. Tvary, barvy, pohodlí: Nábytek Jitona

Na soběslavský podnik Jitona a jeho produkci nábytku v letech 1951 až 1989 se soustředí výstava v chebském Retromuseu. Díky širokému sortimentu a kvalitnímu materiálu se tyto výrobky dostaly nejen na prestižní místa v Československu, třeba do Paláce kultury nebo hotelu Praha, ale i za železnou oponu – Jitona se dokonce stala subdodavatelem švédské firmy IKEA. Kromě servisního představí výstava i autorský nábytek, který zdobil Jacht klub na Máchově jezeře i vládní vilu v Sezimově Ústí.  

Z výstavy Tvary, barvy, pohodlí. Foto archiv GAVU Cheb

3. Obrazy zimy ve výtvarném umění 19. – 21. století

Na sníh a mráz si asi ještě chvilku počkáme. Trochu se ochladit můžete na aktuální výstavě v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech, kde najdete přes 130 obrazů zachycujících zimu v krajině či městě, ale i v podobě zimních sportů a radovánek, zátiší nebo Vánoc vzniklých v průběhu dvou předchozích století. Mezi vystavujícími nechybí Antonín Chittussi, Josef Lada či Václav Brožík. Díla si můžete prohlédnout do 3. února.

4. Vilém Heckel 100

V letošním roce si připomínáme i sté výročí narození proslulého fotografa Viléma Heckela. U této příležitosti uspořádalo Západočeské muzeum retrospektivní výstavu, která přiblíží všechny segmenty autorovy tvorby od reklamních snímků přes reportážní dokumentaci až po nejznámější záznamy vysokohorských expedic. Návštěvníci se navíc prostřednictvím Heckelových osobních věcí a rodinných fotografií seznámí i s jeho osudy. Výstavu máte možnost navštívit do 27. ledna v hlavní budově muzea.

Z výstavy Vilém Heckel 100. Foto archiv ZČM

5. Zimní radovánky – zima v Krušnohoří na přelomu 19. a 20. století

Jak se žilo v zimním období v krušnohorské oblasti před více než sto lety? To se dozvíte na výstavě v Muzeu Karlovy Vary, která bude otevřena od 12. prosince do konce února. Spatříte na ni historické lyže, sáňky a další sportovní vybavení, zjistíte, jaké vánoční zvyky dodržovali tamější venkované nebo jaká byla tehdejší typická řemesla.

Foto archiv GKK 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Umělci:

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!