Jan Klata získal prestižní evropskou divadelní cenu, jeho první kroky povedou na Palmovku

Jan Klata získal prestižní evropskou divadelní cenu, jeho první kroky povedou na Palmovku 

Polský divadelní režisér Jan Klata nedávno převzal cenu divadelní reality. Jeho první režií po převzetí ceny bude Faust v pražském Divadle pod Palmovkou. Premiéru bude mít inscenace v březnu příštího roku.

Jde o svého druhu největší světovou klasiku a já jsem nesmírně vděčný, že u nás bude zkoušet již podruhé právě Jan Klata, který svou svébytnou poetikou na mnoha evropských jevištích dokázal, že je režisérem skutečně evropského formátu,“ uvedl ředitel Divadla pod Palmovkou Michal Lang.

Evropskou divadelní cenu, která oceňuje komplexně celou kariéru umělců, získali například Ariane Mnouchkine, Peter Brook nebo Krystian Lupa. Jedná se o prestižní evropské divadelní ocenění, které se zrodilo v roce 1986 jako pilotní projekt Evropské komise. V roce 1998 získal od Evropské komise Speciální cenu i Václav Havel.

Jan Klata v minulém roce v Divadle pod Palmovkou inscenoval Shakespearovo Něco za něco. Inscenace vzbudila velký ohlas u laické i odborné veřejnosti. Tato inscenace byla nominována na Cenu divadelních novin v kategorii činohra a Jan Vlasák byl na tutéž cenu nominován v kategorii „herecký výkon sezóny bez ohledu na žánry“ za roli Knížete vídeňského Vincentia. „Z ocenění mám velkou radost za celé divadlo, budu rád, když Klata na svou předchozí práci v Divadle pod Palmovkou naváže,“ říká k nominacím Michal Lang.

Inscenace Něco za něco, fotografie: Michal Novák

Klatovo Něco za něco o prázdninách s úspěchem hostovalo i na světově proslulém divadelním festivalu v Gdaňsku – The Gdansk Shakespeare Festival. Ohlasy jak návštěvníků festivalu, tak novinářů z polských médií na toto představení činohry byly nadšené.

Fotografie: Martin Špelda

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Divadlo pod Palmovkou nabízí i další akce

Místo konání: Divadlo pod Palmovkou

Další divadelní novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!