Fotografií roku je orangutanice s umírajícím mládětem od Lukáše Zemana. Czech Press Photo 2018 zná vítěze

Ve dvacátém čtvrtém ročníku prestižní soutěže Czech Press Photo získal hlavní cenu fotograf Lukáš Zeman, který na ostrově Borneo zachytil samici orangutana s umírajícím potomkem v náručí. Oceněny byly také snímky Andreje Babiše po volbách nebo rohingských uprchlíků.

V kategorii Aktualita – single získala ocenění fotografie Michala Čížka zachycující Andreje Babiše po vítězných parlamentních volbách v říjnu 2017, kdy na čelo políbil svého PR manažera Marka Prchala. Za sérii fotografií z předvolebních mítinků českého premiéra v Jihlavě obdržel cenu Tomáš Benedikovič.

Martin Trabalík si odnesl ocenění v sekci single Problémy dnešní doby. Dokumentoval vylodění rohingské rodiny v Bangladéši poté, co se schovávala v džunglích a překonala řeku Naf. Pavel Nasadil v této kategorii zvítězil se svou fotoreportáží z věznice pro mladistvé v Sieře Leone.

Vítězná single fotografie v kategorii Aktualita. Foto © Michal Čížek, archiv Czech Press Photo

Každodenní život nejlépe vyjádřil černobílý snímek autora Jana Wünsche, který zaznamenal plážovou posilovnu v Zanzibaru. Tu si zde postavila skupina chudých obyvatel hliněných chatrčí. Za sérii v této sekci byl oceněn Jan Cága za dokumentaci Dunajské delty.

V sekci Umění a kultura vyhrál se single snímkem zákulisí Cirkusu Humberto fotograf Zdeněk Dvořák. Za sérii fotografií z jednodenní návštěvy florentské galerie Uffizi obdržel cenu Jiří Steinbach. Porota v kategorii Sport ocenila za single snímek ze soutěže mladých skokanů na lyžích Martina Kozáka. Zaujala ji také série fotografií zachycující horolezce Adama Ondru během mistrovství světa v lezení od Lukáše Bíby.

Vítězná fotografie ze série v kategorii Umění a kultura. Foto © Jiří Steinbach, archiv Czech Press Photo

Nejlepším portrétem roku je snímek Matěje Kaliny, který na něm představuje Margarétu Cervanovou držící fotografii své zavražděné dcery Ľudmily. Filip Singer v této kategorii zvítězil se sérií portrétů německé kancléřky Angely Merkelové.

Následuje sekce Příroda, věda a životní prostředí, v níž kromě absolutního vítěze Lukáše Zemana uspěl také fotograf Stanislav Krupař se sérií snímků zdevastované Ukrajiny. Lifestyle ovládl Miloš Nejezchleb s fotografií zobrazující květinu lidských hlav dětí, které trpí alopecií. Druhým vítězem v této kategorii je Roman Vondrouš prezentující módu na dostizích.

Vítězné snímky si v prostorách Staroměstské radnice v Praze můžete prohlédnout od 21. listopadu do 30. ledna 2019.