Růženky: nová kniha Stephena Kinga uspí nejen postavy, ale i čtenáře

Růženky: nová kniha Stephena Kinga uspí nejen postavy, ale i čtenáře70%

Jméno Stephena Kinga bezesporu evokuje krále hororové literatury. Kniha Růženky je prvním titulem, na kterém King spolupracoval se synem Owenem. Vytvářejí spolu svět, v němž epidemie zasáhne polovinu zemské populace. Pokud byste od názvu čekali nějakou pohádku od Disneyho, bylo by to marné. Spíše jde o příběh ve stylu bratří Grimmů, okořeněný násilím a hrozbami moderní doby.

Hlavní děj knihy se odehrává ve městečku Dooling, které se z neznámého důvodu stane centrem epidemie zvané pohádkově Aurora. Bílý kokon s texturou podobnou vatě obalí každou ženu, jakmile usne. Nepříjemné překvapení čeká na každého, kdo se kokon pokusí narušit, aby svou manželku, dceru či matku vzbudil. Ty se záhy proměňují v krvelačné bestie a po záchvatu agrese se opět ukládají k blaženému spánku. 

Ostatní ženy se snaží zoufale udržet vzhůru pomocí kávy, energetických nápojů či drog, jenom aby neusnuly. Stejný problém nejspíš bude mít i většina čtenářů této knihy. Přečíst ji jedním dechem je prakticky nemožné. I když popisuje katastrofy jako pád letadla nebo nepokoje u Bílého domu, které má epidemie za následek, hlavní děj se soustředí na městečko Dooling, konkrétně na ženskou věznici. Mnohé z vězeňkyň v průběhu děje poznáváme lépe – sériové vražedkyně, osamělé duše nebo zneužívané ženy.

Nahoře na čele měla kus zjizvené tkáně, která připomínala otisk grilovací mřížky, tři hluboké souběžné linie. Jeanette sice nevěděla, co tu jizvu způsobilo, ale domyslela si, kdo ji způsobil: muž.

Hlavním hrdinou je přirozeně muž, vězeňský psychiatr Clint Norcross. Kingové ho nazývají mužem s velkým M, protože má za úkol zastupovat všechny příslušníky svého pohlaví na zemi. Právě on si všimne na nové vězeňkyni Evie Blackové něčeho neobvyklého, co není z tohoto světa. Čte myšlenky, mluví se zvířaty, ale především by měla být klíčem k vyřešení záhady Aurory.

Pro čtenáře může být matoucí orientace v ději kvůli množství postav, kterých je více než sedmdesát. Jejich seznam je uvedený hned na začátku knihy, a tak nechtěně působí dojmem, že se nejspíš bude jednat o velký zmatek.

Poslední postavu autoři uvádí takto: „lišák ve věku 4 až 6 let“. Jde dokonce o mluvícího lišáka, který má spolu s bílým tygrem, červeným hadem a pávem něco do činění s takzvaným Stromem. Ten tvoří portál mezi světem a pokojnou říší připomínající ráj, kam se duše spících žen odebírají. Skutečný význam těchto symbolů se nedá úplně pochopit.

Z větve starého dubu se setřepotá můra a posadí se jí na ruku.

Stephen King, autor více než 50 bestsellerů, a jeho syn jsou sice skvělými pisateli, do této knihy však ze sebe nedostali to nejlepší. Prvních 300 stran nutí usnout i vás, protože autoři rozebírají titěrné problémy v rodině Norcrossových, zatímco ve světě vypukl ohromný zmatek, kolaps ekonomiky a rozpad společnosti. Daly by se objevit i určité politické narážky, kritika přístupu k sexualitě a genderové vyváženosti a upozornění na sílu fake news.

Druhá polovina knihy popisuje boj mezi násilnickými muži, kteří znázorňují protiklad poklidných, inteligentních žen. Jedna z postav nakonec pokládá otázku: „Co to všechno mělo znamenat? Jaký to má smysl?“ To netuším ani já, ale je hezké slyšet, že nejsem sama.

Názor informuji.cz: 70%

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!