Den architektury 2018: 10 míst a vycházek v Praze, které rozhodně nevynechejte

Den architektury 2018: 10 míst a vycházek v Praze, které rozhodně nevynechejte 

Tuto sobotu 29. září začíná po celé republice letošní ročník festivalu Den architektury. Po vstupenkách se jen zaprášilo – my vám proto nabízíme výběr zajímavých prohlídek a vycházek v hlavním městě, na které (až na jedinou výjimku) nejsou nutné rezervace.

1. Areál bohnické léčebny

Málokdo ví, že areál Psychiatrické nemocnice Bohnice je chráněn coby kulturní památka. Přesvědčit se o tom můžete v sobotu 29. září dopoledne na vycházce s historikem umění Tomáše Řepou, který vás provede zdejším prostranstvím a přiblíží vám historii těchto míst, která sahá na počátek 20. století. Architekt Václav Roštlapil tehdy navrhl nejmodernější zařízení pro choromyslné na území Rakouska-Uherska.

2. Klášter svatého Jiljí

Gotický unikát ze 14. století se ukrývá ve Starém Městě, na rohu Husovy a Jalovcové ulice. Dominikánský klášter svatého Jiljí bude zpřístupněn v sobotu 29. září od 10 do 13 hodin. Kromě odborníků na architekturu budou přítomni i zdejší mniši, kteří budou zájemcům odpovídat na jejich otázky. Mimořádně budete moci nahlédnout i do rajského dvora s ambitem.

3. Prvorepublikové zahradní město Spořilov

Během vycházky po Spořilově se vrátíte o sto let zpátky – tato vilová čtvrť je totiž úzce spojena se vznikem Československa. Architekt František Rejl a vydavatelka Dagmar Vernerová vám v sobotu 29. září dopoledne prozradí něco o její historii a urbanismu a ukážou vám nejzajímavější stavby.

4. Sto let pražského činžáku

Vinohrady a Žižkov, dnes pomalu nejlukrativnější pražské adresy, můžete netradičně poznat z perspektivy jízdního kola. Během cykloprojížďky s novinářkou Karolínou Vránkovou, která se koná v sobotu 29. září dopoledne, navštívíte zdejší nejstarší i nejnovější bytové domy – mimo jiné studio ALT architekti v Koněvově ulici. Nutná rezervace a vlastní kolo.

5. Hotel International a Moskva 1937

Kdo nestihl navštívit nejproslulejší stavbu ve stylu takzvané sorely v tuzemsku během květnového Open House Praha, může to napravit v sobotu 29. září odpoledne. Během prohlídky hotelu International, pro mladší generaci známého především z muzikálu Šakalí léta, nahlédnete do bývalého protiatomového krytu, lobby v přízemí i na terasu v 16. patře, kde si užijete nevšední výhled na Prahu.

Během Dne architektury nahlédnete i do Laichterova domu na Vinohradech. Foto archiv festivalu

6. Pankrácké solitéry

Z velkých plánů na ostrov plný mrakodrapů na Pankráci vzešlo jen fiasko. Architekt a kunsthistorik Petr Vorlík zájemce v sobotu 29. září odpoledne seznámí s původními návrhy, jejichž cílem bylo proměnit tuto část na pražský Manhattan, a představí jednotlivé stavby, které ovlivnil brutalismus i normalizační éra.

7. Laichterův dům

Tuto architektonickou perlu na Vinohradech si budete moci zblízka prohlédnout v neděli 30. září v odpoledních hodinách. Dílo slavného Jana Kotěry, které ukrývá halu s malbami Františka Kysely, se nachází v Chopinově ulici a nabízí výhled do nedalekých Riegrových sadů. Můžete se těšit na prohlídku prostor nakladatelství Paseka, které v tomto domě sídlí.

8. Zenklovou ulicí dolů

Libeňská tepna je plná kontrastů. Najdete zde panelák, který obývají zdravotní sestry z blízké Bulovky, zchátralý Discoland Sylvia podnikatele Ivana Jonáka, radnici přezdívanou Bílý dům i barokní Libeňský zámek. Ulici, která momentálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí, můžete blíže poznat v neděli 30. září odpoledne na vycházce s architektem Janem Žalským.

9. Kino Světozor

Zažijte kino Světozor ve Vodičkově ulici i z jiné stránky. V neděli 30. září odpoledne vás jeho prostory provede samotná zakladatelka festivalu Marcela Steinbachová, která stojí za rekonstrukcí tohoto známého artového kina. Kávu si vypijete v městečku Twin Peaks nebo v hotelu Overlook, na záchodě zase potkáte zastřeleného Vincenta Vegu.

10. Běh za architekturou Prahy 6

Něco se dozvědět a zároveň si u toho trochu zasportovat – to nabízí běh po dvacetikilometrové trase s architektkami a běžkyněmi Martinou Károvou a Kateřinou Rottovou, kterého se můžete zúčastnit ve čtvrtek 4. října vpodvečer. Doběhnete až k funkcionalistickému skvostu na Babě i k vilám na Hanspaulce a Ořechovce.

Foto archiv festivalu

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!