Podzimní výstavy na severu Čech: nevšední připomenutí sovětské okupace i pověstné angličáky

Podzimní výstavy na severu Čech: nevšední připomenutí sovětské okupace i pověstné angličáky 

V severních Čechách můžete zavítat třeba do českolipského muzea, které nabízí zajímavě řešenou výstavu soustředící se na události roku 1968. V Žatci potěší hlavně nejmenší návštěvníky rozsáhlá sbírka nesmrtelných angličáků.

1. Josef Liesler: Vzpomínka

Člověka, po němž nese jméno kadaňská Galerie Josefa Lieslera, připomíná zdejší aktuální výstava, kterou můžete navštívit do 21. října. Šlo o významného českého malíře, grafika a ilustrátora minulého století, u něhož kunsthistorici oceňovali především univerzálnost děl, lehkost improvizace a jeho výjimečnou píli. Svá nejvíce ikonická díla inspirovaná surrealismem vytvořil na sklonku druhé světové války.

2. Antonín Heythum / scénograf, architekt a designér

Výstava v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem představí tvorbu polozapomenutého, avšak významného českého výtvarníka první poloviny 20. století Antonína Heythuma v celé její šíři. Tento takřka renesanční člověk se věnoval scénografii, architektuře či grafice, navrhoval nábytek i výstavní expozice. V roce 1938 emigroval do USA, kde proslul jako zakladatel oboru průmyslového designu. Výstavu si můžete prohlédnout do 25. listopadu.

Z výstavy věnované Antonínu Heythumovi. Foto archiv Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

3. Sovětská okupace od počátku do konce

Nekonvenčně pojatou výstavu soustředící se na srpnové události roku 1968 nabízí Vlastivědné muzeum v České Lípě a Muzeum Eduarda Helda v Zákupech. Ve třech rovinách reflektuje nucené soužití Čechů a Slováků s okupanty. První část veřejnosti představuje vůbec poprvé snímky Michala Němce z 21. srpna, které až do revoluce ukrýval na své chalupě. V druhé části zájemci zažijí performance samozvaných stalkerů, kteří pátrali v bývalém vojenském prostoru Ralsko po sovětských stopách. V poslední části, která je k vidění v Zákupech, vstoupí návštěvníci do bytu sovětského důstojníka, kde zároveň uslyší autentické hlasy pamětníků. První dvě části budou přístupné do 17. listopadu, zákupská do konce listopadu.

4. Uber plyn!

Malí návštěvníci i dospělí fanoušci proslulých angličáků neboli autíček Matchbox si přijdou na své na výstavě v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci. Sbírka Antonína Maciolka, která je zde k vidění, čítá na 1500 kusů malých modelů aut a zahrnuje jejich výrobu od roku 1987 do současnosti. Výstava, kterou lze navštívit do 30. prosince, připomíná i historii firem, které angličáky vyráběly či dosud vyrábějí.

5. Má vlast

Audiovizuální instalace, která vznikla jako pocta významnému skladateli Bedřichu Smetanovi, se na několik týdnů přesunula na vlakové nádraží v Liberci. Přijďte se zdarma podívat na videoprojekci, při níž se zaposloucháte do dvou slavných skladeb v podání České filharmonie – uslyšíte nejen Smetanovu Mou vlast, ale také Sinfoniettu od Leoše Janáčka. Možnost máte do 21. října.

Foto archiv Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!