Podzimní výstavy ve středních Čechách: realita první světové války i tvorba sochaře Ladislava Šalouna

Podzimní výstavy ve středních Čechách: realita první světové války i tvorba sochaře Ladislava Šalouna 

U příležitosti blížícího se stého výročí vzniku Československa probíhají tematické výstavy i ve středních Čechách, mimo jiné v kutnohorské galerii GASK nebo v Podlipanském muzeu v Českém Brodě. Po renovaci se 18. září otevírá benešovské Muzeum umění a designu – a s ním i pětice nových výstav.

1. Otevření Muzea umění a designu Benešov

V úterý 18. září vpodvečer se po rekonstrukci slavnostně otevře Muzeum umění a designu v Benešově. Při této příležitosti se uskuteční vernisáž celkem pěti výstav. V prvním sále si budete moci prohlédnout instalaci výtvarníka Stanislava Kolíbala. Dále se můžete těšit na sběratelskou kolekci Jiřího Šetlíka, výběr z tvorby malíře a grafika Zdeňka Kirchnera, krajinářské práce Jana Dvořáka a na diplomovou práci Slovo jako obraz od Sandry Majerové.

2. Architektura ve službách první republiky

To nejlepší z meziválečné architektury ze Středočeského kraje a z Prahy bude k vidění na výstavě v mělnickém Masarykově kulturním domě, kterou budete moci bezplatně navštívit od 3. října do konce měsíce. Mezi vybranými stavbami nechybí církevní objekty, galerie, bankovní a obchodní domy, lázeňské areály, polikliniky či továrny.

Z kolekce sběratele Jiřího Šetlíka. Foto archiv MUD Benešov

3. Ladislav Šaloun: Dotek osudu

Významného českého sochaře 20. století Ladislava Šalouna představí v rámci oslav stého výročí vzniku Československa galerie GASK v Kutné Hoře. Část jeho pozůstalosti ze sbírek galerie, která zahrnuje i jeho vrcholné intimní plastiky, sádrové i hliněné studie či dekorativní a monumentální tvorbu, zde zájemci najdou symbolicky od 27. října.

4. Stanislav Tůma: Fotografie

Výřez z tvorby jednoho z předních českých fotografů, Stanislava Tůmy, z let 1980 až 2005 můžete do 7. října navštívit v Galerii Františka Drtikola v Příbrami. Autor proslul především svými neotřelými pohledy na Malou Stranu, portréty, zátišími i akty, v nichž se podle spisovatele Arnošta Lustiga „snažil prostřednictvím pomíjejících okamžiků dotknout lidské nesmrtelnosti“.

5. Konec starých časů: 100 let vzniku ČSR

Výstava v Podlipanském muzeu v Českém Brodě se nevěnuje uplynulému století od vzniku Československa jako celku, ale soustředí se především na předcházející období první světové války. Autentické dobové předměty jak z bojiště, tak i ze života obyčejných lidí dokumentují krvavý konflikt charakteristický novým způsobem boje i moderními nástroji masového zabíjení – granáty, tanky či plamenomety. Otevřena bude až do konce března příštího roku.

Foto archiv GASK

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!