Podzimní výstavy na Moravě: víkend ve stylu první republiky i mýty opředené artefakty

Podzimní výstavy na Moravě: víkend ve stylu první republiky i mýty opředené artefakty 

S nastoupivším podzimem jsme pro vás vybrali pět výstav na Moravě, které by vám neměli uniknout. Ať už jde o expozici s replikami záhadných předmětů historie, dvoudenní výlet do prvorepublikové éry nebo sbírku avantgardního umění z počátku 20. století.

1. Největší záhady a tajemství světa

Ďáblova bible, Svatý grál, meč Excalibur či Longinovo kopí. To a spousta dalších artefaktů bude ve formě přesných kopií a replik k vidění od 15. záříLetohrádku Mitrovských v Brně. Informační panely s fotografiemi budou návštěvníkům přibližovat fakta ohledně těchto exponátů, které jsou předmětem mnohých mýtů a legend. Výstava bude otevřena do 2. prosince.

2. První republika v muzeu

Zažijte na dva dny meziválečnou éru. Tematický víkend chystá Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Od 22. do 23. září v odpoledních hodinách zde můžete navštívit dobovou kavárnu, prohlédnout si fotografie z natáčení hudebního klipu k písni Prvorepubliková kapely Lucrezia Borgia, nechat se zvěčnit s historickými rekvizitami ve fotokoutku nebo zajít na aktuální výstavy v muzeu.

3. Rozlomená doba 1908–1928

Avantgardní umění rozvíjející se v nástupnických státech Rakouska-Uherska – v Československu, Maďarsku, Rakousku, Polsku a Jugoslávii, představuje výstava v Muzeu moderního umění Olomouc, která bude zahájena 21. září. Návštěvníci se mohou těšit na díla významných středoevropských výtvarníků, jako třeba Josefa Čapka, Oskara Kokoschky, Emila Filly, Toyen a spousty dalších.

4. Vendula Chalánková

Mezi náměty výtvarnice Venduly Chalánkové se řadí především konzumní způsob života, okolní dění i její vlastní život. Nahlédnout do jejího vidění světa plného cynismu a černého humoru můžete od 12. září v Galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí. Pro autorčinu tvorbu je nejvíce typická výšivka, která se objevuje i v podobě ilustrace v pohádkových knihách. Na zdejší výstavě uvidí návštěvníci i například závěsná plátna nebo digitální instalace.

5. Inez Tuschnerová

Středobodem výstavy v Pražákově paláci v Brně, která se otevře 14. září, bude česká textilní výtvarnice, kostýmní návrhářka a malířka Inez Tuschnerová, jež je neodmyslitelně spjata s moravskou metropolí. Jako jedna z prvních používala uměleckou techniku Art Protis, z níž vznikají netkané nástěnné koberce. Výstava, kterou pořádá Moravské galerie, prezentuje její tvorbu od skic a kostýmních návrhů přes volnou tvorbu až po ukázky práce se zmíněnou technikou.

Foto archiv Letohrádek Mitrovských

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!