Letní výstavy v Praze: šaty Dagmar Peckové i snímky dvorního fotografa britské královny

Letní výstavy v Praze: šaty Dagmar Peckové i snímky dvorního fotografa britské královny 

Kdo tráví léto v hlavním městě, neměl by minout přehled pěti zdejších výstav. V Praze bude v červenci a srpnu otevřena expozice s róbami operní pěvkyně Dagmar Peckové, fotografiemi britské královny i hollywoodských hereček nebo se snímky drsné Arménie.

1. Česká a slovenská architektura dnes

Jaká je současnost české a slovenské architektury? Nad tím se zamýšlí autoři aktuální výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera. Na ní si prohlédnete modely významných tuzemských i slovenských architektonických děl a budete je moci pomocí multiprojekce porovnat s vizemi architektů či dosud nerealizovanými projekty.

2. Site-specific v barokním paláci

Pohybující se zvířata ve spojení s barokní architekturou – výstava Srst ve městě, kterou můžete navštívit v Colloredo-Mansfeldském paláci, představuje rozsáhlejší projekt umělkyně Markéty Hlinovské. Jeho základem zůstává realistické zobrazení exotických zvířat jako klokana, pštrosa či tygra. Doplňují ho na zeď nastříkané architektonické kulisy (balustrády, sloupy a portály), které odkazují k baroknímu kukátkovému divadlu.

3. Realita současné Arménie

Josef Bosák zachycuje na svých fotografiích, jež vystavuje galerie Czech Photo Centre v Nových Butovicích, obyvatele Arménie a oblasti Náhorního Karabachu, kteří zažili genocidu i občanskou válku. Jejich tváře autor snímal nejenom v jejich domovech, ale také při práci, zábavě nebo ve zdevastovaných nemocnicích. Snímky budou k vidění do 12. srpna.

4. Šaty Dagmar Peckové

Co nosila proslulá operní pěvkyně Dagmar Pecková v posledním čtvrtstoletí, to si prohlédnou návštěvníci výstavy Follová pro PeckuUměleckoprůmyslovém museu. Kromě koncertních rób a každodenních šatů návrhářky Ivany Follové, která vystavené oděvy tvořila pro pěvkyni, zahrnuje také šaty svatební. Obě aktérky na výstavě prozrazují vzpomínky na akce, pro které jednotlivé modely vznikaly. Otevřena bude do 12. srpna.

5. Fotograf královen i umělců

Královna Alžběta II., Marilyn Monroe, Greta Garbo nebo Mick Jagger – všechny tyto slavné osobnosti zvěčnil britský fotograf Cecil Beaton. Jeho ikonické portréty nyní představuje Museum Kampa. Nahlédnete do práce oficiálního fotografa Buckinghamského paláce, válečného špiona i hollywoodského scénografa a kostyméra, který se kromě fotografie intenzivně věnoval i kresbě a psaní.

Foto © Cecil Beaton

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!