Letní výstavy ve středních Čechách: fotografie San Francisca i československý filmový plakát

Letní výstavy ve středních Čechách: fotografie San Francisca i československý filmový plakát 

Letní výstavy ve Středočeském kraji lákají na fotografie kalifornské metropole, plakáty československých filmů nebo na temné snímky města nad Temží. Podívejte se na náš výběr.

1. Československý filmový plakát

Na Masarykově náměstí v Benešově si můžete do konce léta prohlédnout plakáty československých filmů. Mezi významné autory těchto plakátů patřil třeba Milan Grygar, Jiří Balcar nebo Karel Vaca. Zlatou éru filmových plakátů představovala šedesátá léta, kdy se do nich dostávaly prvky abstrakce, surrealismu nebo koláže. Výstavu můžete spojit s výletem na nedaleký zámek Konopiště či s vycházkou po benešovském okolí.

2. Londýn, jak ho neznáte

Výstava fotografií Portrét Londýna absolventky pražské UMPRUM Niny Bumbálkové, která se koná v Galerii města Kolína, představuje spíše temnější stránku města nad Temží. Autorka se ve svých námětech vyhýbá klišovitým turistickým cílům a symbolům anglické metropole, zaměřuje se spíše na nepříliš známá místa bez přítomnosti lidí.

3. Lesk a bída San Francisca

Gotický palác Templ v srdci Mladé Boleslavi hostí výstavu dokumentárně uměleckých snímků amerického fotografa Kennyho Crookstona, které zachycují San Francisco v Kalifornii. Tři desítky velkoplošných fotografií nastavují zrcadlo reálnému životu v této moderní metropoli od jejích ikonických památek včetně slavného Golden Gate Bridge až po hromady odpadků pod mosty. K vidění budou do 26. srpna.

4. Normalizační dovolená

Jak se užívala dovolená v letech sedmdesátých? To se dozvíte na výstavě v Muzeu T. G. M. v Rakovníku, která připomíná, jaké byly možnosti trávení letní dovolené v tehdejším Československu a také v zahraničí. Neopomene pionýrské tábory, léčebné pobyty v lázních ani fenomén chataření a trempování.

5. Tabák v historii

Kouření tabáku je středobodem aktuální výstavy s názvem Příběhy tabákového dýmu, kterou můžete navštívit v Podlipanském muzeu v Českém Brodědo 26. srpna. Seznámíte se se samotným složením tabáku a jeho pěstováním a prohlédnete si předměty spojené s kouřením – tabatěrky, dýmky nebo obaly od tabáku. Zjistíte, jak se v minulosti měnil přístup společnosti ke kouření.

Foto archiv Muzea umění a designu Benešov

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!