Letní výstavy ve Slezsku: svérázný Milan Knížák i móda od secese po divoké devadesátky

Letní výstavy ve Slezsku: svérázný Milan Knížák i móda od secese po divoké devadesátky 

Chystáte se zamířit do Slezska? Zdejší galerie a muzea lákají na výstavu proslulého výtvarníka Milana Knížáka, módy a doplňků ze všech dekád 20. století nebo historických fotoaparátů.

1. Světově uznávaný Milan Knížák

Dům umění v Opavě představuje na výstavě s podtitulem Žít jinak českého výtvarného umělce, pedagoga, bývalého rektora pražské AVU a exředitele Národní galerie v Praze – Milana Knížáka. Díla světově proslulého autora, který se připojil k mezinárodnímu uměleckému hnutí Fluxus, si můžete prohlédnout do 26. srpna.

2. Českoslovenští letci v RAF

Od počátku výcviku přes riskantní útěky do zahraničí až po boje ve druhé světové válce. Mezinárodní výstava, která se koná ve Flemmichově vile v Krnově, připomíná československé letce v Anglii, kteří bojovali za RAF. Opomenut není ani poválečný návrat do vlasti i následná komunistická perzekuce. Expozici, jejíž součástí je také vybavení letce i fakta o Nebeských jezdcích, můžete navštívit do 19. srpna.

3. Móda minulého století

Co se nosilo v období secese, v době první republiky nebo třeba v divokých devadesátkách? To se dozvíte na výstavě Dámou v každé doběpříborském muzeu, kde si můžete až do 29. září prohlédnout desítky dámských šatů, kostýmů, večerních rób a v neposlední řadě také spoustu módních doplňků – klobouků, kabelek, rukavic, bot nebo šperků. Čeká vás také replika krejčovského salónu.

4. Historické fotoaparáty

Fanoušci starých fotoaparátů by neměli vynechat návštěvu výstavy v Ostravském muzeu. Až do 2. září zde můžou obdivovat přístroje staré více než sto let i novější z konce 20. století. Kromě historických fotoaparátů představí expozice Pozor, vyletí ptáček také některé z ostravských fotoateliérů z éry první republiky, třeba ateliér Wenzel nebo Spisar.

5. Sport ve výtvarném umění

Kdo je vítězem?“ ptají se tvůrci výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Jejím ústředním objektem je obraz běžce odměřujícího čas výtvarníka Igora Korpaczewského – v expozici najdete jak díla klasických, tak nových médií. Věnují se fenoménu sportovních klání, prožitku přítomných diváků a jejich pocitu sounáležitosti při vítězství. Výstavu můžete navštívit do 9. září.

Foto archiv Domu umění v Opavě

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!