Letní výstavy v jižních Čechách: František Kupka na zámku i výtvarná díla Vladimíra Franze

Letní výstavy v jižních Čechách: František Kupka na zámku i výtvarná díla Vladimíra Franze 

Prázdniny jsou tady a s nimi výběr pěti letních výstav na jihu Čech. Na zámku v Hluboké nad Vltavou najdete ilustrace abstraktního umělce Františka Kupky. V galerii v Táboře se představuje všestranný umělec Vladimír Franz, tentokrát jako výtvarník. Fotografie chladného severu vystavuje českobudějovická galerie.

1. Kresby slavné Berlíňanky

Poprvé se v Česku představuje známá berlínská umělkyně Pia Linz, která do Domu umění v Českých Budějovicích přivezla své osobité kresby. Charakterizují je podrobné detaily a také autorčin tvůrčí přístup – tvoří je vždy na daném místě ve veřejném prostoru, mimo omezení na čtyři stěny ateliéru. Kromě kreseb na papíře spatříte na výstavě Locations také skleněné objekty zvané Box Engravings. Výstava je otevřena do 19. srpna.

2. Vladimír Franz coby výtvarník

Skladatel, pedagog a básník Vladimír Franz je známý především pro své rozsáhlé tetování a také neúspěšnou prezidentskou kandidaturu ve volbách v roce 2012. Na výstavě My Way, která se koná v Galerii U Radnice v Táboře, se představuje jako výtvarník společně se svou partnerkou, fotografkou Idou Saudkovou. Jejich díla zde budou k vidění od 2. srpna. Návštěvu výstavy můžete spojit s vycházkou po městě.

3. Norsko na fotografiích

Fjordy, lesy, divoká zvěř a rybaření. Trojici cestovatelů a fotografů učarovalo Norsko, které představují na snímcích vystavených v Galerii Nahoře v Českých Budějovicích. Fotografie vznikly během několika výprav na vlastní pěst, kdy tři kamarádi procestovali tuto severskou zemi křížem krážem. Snímky si můžete prohlédnout do 12. srpna.

4. Ilustrace Františka Kupky

Nejrozsáhlejší ilustrační práci proslulého abstraktního umělce Františka Kupky aktuálně prezentuje Zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou. Návštěvníci zde spatří soubor více než stovky černobílých kreseb a maleb tuší, kterými umělec doplnil publikaci Člověk a Země francouzského geografa a teoretika anarchismu Eliséa Recluse, jenž zachytil různé fáze vývoje společnosti a kultur.

5. Českoslovenští a čeští letci 1918–2018

Od statečných letců ve druhé světové válce až po „přisluhovače imperialismu“ v letech padesátých. S historií československého letectva seznamuje návštěvníky výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Dozvíte se informace o pokroku v letectví v době první republiky, o letcích, kteří nasazovali své životy během války, o tom, jak byli tito bojovníci později dehonestováni, i o nedávném vývoji v oboru letectví. Výstava se koná do 12. srpna.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!