Malý Mikuláš se svou partou obsadil pražskou Villu Pellé

Malý Mikuláš se svou partou obsadil pražskou Villu Pellé 

Ilustrace a kreslené vtipy proslulého francouzského karikaturisty Jeana-Jacquese Sempého vystavuje Galerie Villa Pellé v Praze. Originály obrázků ze známé série knížek o malém Mikuláši, kterou Sempé tvořil společně s Reném Goscinnym, budou ke zhlédnutí v tuzemsku vůbec poprvé. Výstava bude otevřena do 15. července.

Návštěvníci Villy Pellé v pražských Dejvicích budou moci zavítat nejen do světa klučičí party v čele se zvídavým Mikulášem, gurmánským Vendelínem a šprtem Celestýnem, ale také zhlédnout celou řadu kreseb, které baví několik generací po celém světě. Sempé se u nás proslavil tímto bestsellerem pro děti, je ale především autorem tisíců vtipů, které tvoří více než 40 alb, a později i ikonických obálek světových magazínů, jakým je například The New Yorker, kterých vytvořil více než sto.

Kreslené vtipy mám rád hlavně proto, že dokážou vyjádřit konkrétní myšlenky nepřímo. Je to způsob jak se říci něco o sobě, bez toho aniž by se člověk prozradil,“ řekl kreslíř o sobě a o životě. Čtenářům v éře socialismu poskytovaly Sempého kresby výjimečně svěží možnost pohledu na svobodný svět kresleného humoru.

Z výstavy Malý Mikuláš a jiné. Foto: archiv Galerie Villa Pellé

Za normalizace pronikaly autorovy vtipy nejen do konformního oficiálního humoristického časopisu Dikobraz. Některé skryté významy zdánlivě nekonfliktní tvorby geniálního francouzského kreslíře a humoristy zůstaly zřejmě cenzorům skryty a potěšily tak vnímavé čtenáře.

V rámci doprovodného programu k výstavě se uskuteční vaření podle Mikulášových receptů s kuchařkou a hudebnicí Karolínou Kamberskou, spolek Kašpar odehraje svou inscenaci Mikulášovy prázdniny. Konat se budou i komentované prohlídky či výtvarné dílny. Děti budou moci přispět do občasníku Patálie v Pellé a zúčastnit se soutěže o nejlépe popsaný průšvih.

Foto: archiv Galerie Villa Pellé

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Villa Pellé nabízí i další akce

Místo konání: Villa Pellé

Další novinky z umění

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!