Březnové výstavy v severních Čechách: snímky Jaroslava Kučery nebo erotický komiks Káji Saudka

Březnové výstavy v severních Čechách: snímky Jaroslava Kučery nebo erotický komiks Káji Saudka 

Severočeská muzea a galerie lákají v březnu na výstavu fotografií z dob normalizace známého autora Jaroslava Kučery, komiksové tvorby Káji Saudka nebo na expozici o historii tajemného Tibetu.

1. Minerály z Českého středohoří

Výběr nejvzácnějších nálezů minerálů v oblasti Českého středohoří prezentuje výstava v Muzeu města Ústí nad Labem, která bude otevřená do 25. března. Najdete zde přes 1 400 vzorků minerálů, včetně nedávno objevených – mimo jiné zeolity, analcimy, augity nebo kalcity. Část výstavy je věnována českému granátu, od jeho zdrojové horniny přes těžbu a zpracování až po šperky z něho vyrobené. Více zde.

2. Poklady z muzejního depozitáře

Co dlouhá léta ukrývaly depozitáře Regionálního muzea v Teplicích, se dozvíte na zdejší výstavě XXL. Dosud nespatřené poklady z archeologických, historických, knihovních a přírodovědných sbírek muzea, které v loňském roce oslavilo 120 let od svého založení, si v Jízdárně teplického zámku můžete prohlédnout během celého března. Více zde.

3. Král českého komiksu, Kája Saudek

Mohl být slavný jako Walt Disney, kdyby nežil v komunistickém Československu,“ řekl o svém bratrovi proslulý fotograf Jan Saudek. Kreslenými disneyovkami byl přitom Kája Saudek, jehož prodejní výstavu Sláva nehynoucí můžete v kadaňské Galerii Josefa Lieslera během března navštívit, na začátku své tvorby silně ovlivněn. Jeho významným výtvarným počinem byla spolupráce na filmu Kdo chce zabít Jessii?. V době normalizace ukrýval svá komiksová díla plná erotiky u přátel, u nichž také velká část jeho tvorby zmizela. Více zde.

4. Fantazie výtvarnic Srncových

Optimisticky laděné obrazy a litografie výtvarnické dvojice Emmy (matka) a Barbory (dcera) Srncové právě vystavuje Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem. Původně modelka a herečka Emma Srncová začala malovat v 60. letech a dosud měla téměř dvě stě výstav po celém světě. Její nejmladší dcera Barbora herecký talent zdědila, výraznou roli měla např. v seriálu Bylo nás pět. Dnes se však věnuje výhradně malování a rodině. Více zde.

5. Tajemný Tibet

Do mystického Tibetu se vydáte na výstavě v Muzeu Českého ráje v Turnově. Dozvíte se něco o historii tohoto regionu, náboženství a rituálech či lidové tvorbě. Zhlédnete přes tři sta exponátů, mezi nimi portrét mnicha z dynastie Čching, malbu Buddhy z 18. století nebo zlacenou plastiku bohyně Táry. Nejatraktivnějším kouskem jsou barevné rituální chrámové masky, které se používají při rituálních čhamových tancích. Více zde.

6. Syrové sedmdesátky na snímcích Jaroslava Kučery

Reálný život v dobách normalizace a společenské problémy socialismu jsou ústředním námětem fotografické tvorby Jaroslava Kučery. Jeho syrové černobílé snímky ze 70. let si můžete v Muzeu a Pojizerské galerii Semily (MPG) prohlédnout až do 18. března. Autor je zakladatelem fotografického uskupení Signum a držitelem mnoha ocenění včetně 1. místa v Euro Press Photo Awards 2000. Více zde.

Foto: Z výstavy Jaroslav Kučera: Černobíle. Zdroj: archiv MPG 

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!