Loutkové divadlo v Dolních Viémovicích na Vysočině

Loutkové divadlo v Dolních Viémovicích na Vysočině 

Advent v Dolních Vilémovicích a loutkové divadlo

Sobotní podvečer před 1. adventní nedělí patřil v Dolních Vilémovicích u Třebíče především dětem. Starostka obce Jitka Boučková se svými spolupracovníky pro ně připravila tradiční rozsvícení vánočního stromu. Každý, kdo se zapojil do zdobení stromu, mohl do mikrofonu napojeného přímo na Ježíška vyslovit své vánoční přání. Jak se strom plnil ozdobami, přibývalo i proseb, jejichž výčet byl opravdu obsáhlý. Že to nebude mít letos Ježíšek ve Vilémovicích zrovna lehké ani levné, svědčí pár příkladů. Nejčastěji si děti přejí mít pod stromečkem Lego, mobil, MP3, panenky Barbie, notebook, dalekohled, karaoke a další. Jeden z tatínků se netajil, že si přeje motorku. Roztomilé přání jedné holčičky je, aby sněžilo, další pak zmrzlina. Za krásné přání, že by děti chtěly sourozence či jedničky ve škole, sklidily i potlesk. Rozsvícený a ozdobený strom navodil příjemnou vánoční náladu, kterou dokreslilo zpívání koled za doprovodu klavíru. Pro děti bylo také lákavé pohoštění. Stůl zdobila perníková chaloupka, různé dobroty od maminek, ovoce a štrúdl paní starostky. V závěru adventního setkání přišel na řadu důležitý moment. Hrálo se loutkové divadlo. Paní Burianová poskytla historické loutkové divadlo a za pomoci dalších loutkoherců z Vilémovic nastudovala dle předlohy Ant. Eliáška divadelní hru z roku 1947, která byla použita pro Storchovo loutkové divadlo pro malé loutkoherce. Představení pod názvem „Kterak Kašpárek přemohl dva draky“ zaujalo nejen dětské diváky, a tak zcela zaplněná zasedací místnost obecního úřadu byla svědkem premiéry pohádky o souboji dvou draků Jedozubovi a Křivodrápovi o dvě sličné princezny Sněženku a Pomněnku. Za dobrým koncem, jak už to v pohádkách bývá, nestál tentokrát princ, ale Kašpárek se svou chytrou hlavou. Pohádka se moc líbila a výkon místních loutkoherců i malých loutek ocenili diváci velkým potleskem. Slova díků a uznání byla slyšet z publika ještě při jejich odchodu.

Doufejme, že výzva paní starostky, aby se zapojili i další spoluobčané do hraní, protože loutek i scénářů je dost, nezůstane bez odezvy. Přejme znovu se rodícímu divadélku, aby zájem diváků nikdy neustal. Dle slov paní Burianové se jedná o loutkové divadlo, které vzniklo kolem roku 1930 a obsahuje 30 krásných loutek s označením Münzbergovy loutky včetně kulis. Materiálu k nastudování je opravdu hodně, proto nápad obnovit divadlo je velmi dobrý počin v kulturním životě malé vesničky na Vysočině. Pro zajímavost uvádím, že v časopise www.loutkar.eu se dají najít různé zajímavosti ze světa krásným dřevěných postaviček. Loutky Antonína Münzberga měly zřejmě magickou moc.Vyšla obsáhlá kniha Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopované minulosti do roku 1950.Jejím autorem je ředitel Národní galerie Milan Knížák. Také jeho zájem vede až k Münzbergovým loutkám. Není to dlouho, co Jaroslav Blecha ve spolupráci s Pavlem a Václavem Jiráskovými obohatil naši loutkářskou literaturu krásnou knihou Česká loutka nebo v roce 2009  byla vydána kniha - Jaroslav Blecha: Rodinná loutková divadélka – skromné stánky múz Moravské zemské muzeum, Brno.

více foto na: www.dolnivilemovice.cz

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Fotografie k článku

Loutkové divadlo v Dolních Viémovicích na VysočiněLoutkové divadlo v Dolních Viémovicích na VysočiněLoutkové divadlo v Dolních Viémovicích na Vysočině
 

Mohlo by se ti líbit...

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!