Klasické vánoční pohádky, které by vám neměly v TV uniknout!

Klasické vánoční pohádky, které by vám neměly v TV uniknout! 

„Když se dívám na sebe, tak se musím pochválit. Nevypadám já věru zle, zkrátka chlapec jak má být.“ Pokud jste se lekli, že autor textu trpí utkvělou představou o své kráse, mohu vás uklidnit. První věta odkazuje na slavnou píseň z pohádky Mrazík. Dočkáme se jejího vysílání o Vánocích také letos, nebo dojde na méně „profláknuté“ filmy pro děti a jejich rodiče?

Anděl Páně 2: Jak nešika Petronel (ne)zachránil svět?

Tyto dvě andělsko-čertovské pohádky patří mezi hlavní taháky letošních Vánoc! Popletený anděl Petronel - v podání skvělého Ivana Trojana - zkazí, co se dá. Proto je poslán samotným Bohem na Zemi, kde mu kupodivu pomáhá věčný pokušitel čert Uriáš. Jak se po počátečních zmatcích povede nadpozemskému „komandu“ napravit to, co předtím Petronel zpackal, se můžete přesvědčit v prvním díle Anděla Páně. Ten poběží na ČT1 23. prosince 2017 od 20 hodin. Televizní premiéry Anděla Páně 2, se pak dočkáte na Štědrý den od 19 hodin. Režisér Jiří Strach dokázal z obou filmů vytvořit nezapomenutelnou vánoční klasiku.

Lotrando a Zubejda: Loupežnická story, která neomrzí!

V hlavní vánoční den se v televizi opět dočkáte Jiřího Stracha, tentokrát v roli loupežnického synka, který kvůli slušnému klášternímu vychování nechce nikoho okrádat. Společně s dřevorubcem Drncem (Pavel Zedníček) se vydají do daleké Solimánie, kde musí zachránit princeznu Zubejdu (Barbora Seidlová). Za stylem svérázně-muzikálové pohádky je poznat rukopis scénáristy Zdeňka Svěráka, který snad ani nedokáže „šlápnout vedle“. Hravý rodinný snímek nadchne i většinu dospělých, kteří pohádky jinak vidět nemusí. Bude se vysílat 24. prosince od 12:25, a to opět na ČT1.

Tři bratři: Písničkový mix známých pohádek

Večer, kdy se budou rozdávat dárky, dostanete jeden i na Nově ve 20:20. Půjde o další Svěrákův scénáristický počin. Film, režírovaný jeho talentovaným synem Janem Svěrákem, je spojením tří notoricky známých příběhů v jednom balení. Kromě Šípkové Růženky dojde i na Karkulku a Dvanáct měsíčků. Přesto snímek rozhodně nenudí! Pohádkový muzikál se skvělými herci, vtipnými gagy, zajímavými triky a mnoha písničkami od Jaroslava Uhlíře se již stal slavným. I když se nelíbí asi každému, neměli byste si ho nechat ujít. Minimálně kvůli skvělému Jiřímu Lábusovi v roli zlé čarodějnice.

Sedmero krkavců: Co dělat, když vám ulítne rodina?

Tentokrát na Primě, a to 23. prosince od 20:15, si nenechte ujít česko-slovenskou pohádku od režisérky Alice Nellis. Sedmero krkavců patří mezi to nejlepší, co u nás v poslední době v tomto žánru vzniklo. Odvážná dívka Bohdanka (hraje ji Martha Issová), musí zachránit své bratry, kteří se kdysi kvůli prokletí proměnili v krkavce. Že to nebude mít zrovna snadné, lze tušit. Snadné to však neměli ani tvůrci této poněkud hororově laděné předlohy od Boženy Němcové. Přesto se jim vše povedlo téměř na jedničku. Film, dokončený roku 2015, se již zařadil mezi novodobé kultovní bijáky!

S čerty nejsou žerty: Super-zábavné peklo

Tak dobře, já se půjdu obětovat do hospody a ty zatím hlídej venku. Některé věty z tohoto skvostu české kinematografie se už staly nesmrtelnými, stejně jako jeho děj. Ten proto ani není třeba popisovat. Vynikající scénář od Hynka Bočana a Jiřího Justa doplňuje záplava zábavných rozhovorů v podání hereckých es. Mezi ně patří Karel Heřmánek, Petr Nárožný, Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý nebo Viktor Preiss. Tak vtipné čerty, peklo ani potrhlé vojáky asi v žádné další pohádce nenajdete. Každopádně je můžete vidět opět na Primě, ale tentokrát 26. prosince od 20:15.

Chobotnice z II. patra: Povedená česká fantasy

Co se stane, když neposedné děti z pražské Kampy „uplácají“ z podivné hmoty dvě chobotnice, které samy mluví, mění tvar a disponují jakýmsi laserem? To uvidíte v česko-německé pohádkové fantasy z roku 1986! Ta pochází od kdysi slavné tvůrčí dvojice Ota Hofman - Jindřich Polák (série Pan Tau atd.). Snímek, sestříhaný z původního seriálu, byl na svou dobu pojat téměř jako velkofilm. Nechybí v něm zahraniční lokace ani povedené triky (tehdy ještě vytvořené pomocí klasické animace). Zatímco Chobotnice z II. patra můžete vidět na Nově 24. prosince od 9:20 dopoledne, pokračování Veselé Vánoce přejí chobotnice pak na stejné televizní stanici následující vánoční den od 9:50.

Na co jsme (ne)zapomněli, aneb všude samé princezny?

Výčet zajímavých a oblíbených pohádek, které můžete vidět v TV, tím samozřejmě nekončí. Kromě Princezny se zlatou hvězdou na čele, dojde krátce po Vánocích i na její „téměř“ jmenovkyni – Šíleně smutnou princeznu. Určitě si také nenechte ujít skvělé Tři veterány. Z obrazovek na nás vykoukne i klasika od Zdeňka Trošky. Půjde o dvě „duální“ pohádky Z pekla štěstí 1 a Z pekla štěstí 2

Vidět můžete i obě části Princezny ze mlejna (zase ty princezny!) nebo pohádka Tři Životy. A co mnohokrát zprofanovaný, a v tomto subjektivním výběru jediný ne-český Mrazík? Toho kupodivu o Vánocích žádná z našich televizních stanic nevysílá. V této době se objeví pouze na slovenské Markíze. A to je vše, přátelé...

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!