Temná věž přináší fascinující nový svět, který baví i vyvolává rozpory

Temná věž přináší fascinující nový svět, který baví i vyvolává rozpory70%

Další z příběhů legendárního spisovatele Stephena Kinga vstupuje do kin. Tentokrát se filmového zpracování ujal dánský režisér a scénárista Nikolaj Arcel a internet je plný kontroverzních názorů na jeho odvedenou práci. Někteří film označují slušně řečeno za propadák, jiní ho chválí až do nebe. Pravdu má každý svou, zde přinášíme tu naši.

Celým světem zmítají už rok zemětřesení. Nikdo nezná jejich původ a nikdo ani neví, kdy a jestli vůbec to skončí. Jake Chambers (Tom Taylor), malý chlapec žijící s matkou a jejím přítelem v New Yorku, má od začátku zemětřesení zlé sny, které vše vysvětlují. Jelikož však jako úplně jediný věří tomu, co ve snech vidí, je považován za psychicky nemocného, a zejména matky přítel se ho snaží zbavit tak, že ho posílá na víkend do léčebny.

Jake ve svých snech vidí různé symboly, zejména velkou, temnou věž stojící uprostřed vesmíru, který chrání před tím, co je venku. Vidí, že existují různé světy a že Walter, známý jako Muž v černém (Matthew McConaughey) se snaží Věž zbořit. V této odvěké bitvě mezi dobrem a zlem - neboť, jak je ve filmu několikrát zmíněno, Věž byla a nejspíš i bude vždy v nebezpečí - proti Muži v černém stojí Pistolník Roland Deschain (Idris Elba), poslední z řádu bojovníků, jejichž původ či jakákoli historie bohužel není ve filmu vysvětlena.

Celkově film vyvolává množství otázek, jež během hodiny a půl své stopáže bohužel nezvládá zodpovědět. Dostáváme se do fascinujícího nového světa plného zajímavé terminologie, neokoukaných motivů a napínavého příběhu, a celý tento vesmír je natolik imponující, že chceme vědět víc. Film však v tomto slouží víceméně jako reklama na knižní předlohu Stephena Kinga. I pro ty, kdo ji nečetli, je více než evidentní, že pod tím, co ukazuje film, se naskýtá hluboký a propracovaný svět, pro nějž jsou ani ne dvě hodiny na filmovém plátně zcela nedostačující.

Palec nahoru si zaslouží herci - jak jejich výběr, tak i výkony. Divácky oblíbený Matthew McConaughey zde nachází poněkud neobvyklou polohu mírně slizkého, avšak mocného čaroděje Waltera, který navzdory sympatiím ke svému představiteli dovede vyvolávat odpor i strach. I u něj - a u něj obzvlášť - by se však hodilo vysvětlit, proč jako chce zničit vesmír a jak k tak nepříjemnému nápadu sesbíral takových následovníků. To je něco, co každému alespoň mírně přemýšlivému divákovi asi hlavou vrtat začne, zejména jelikož jsme v poslední době dosti rozmazlení a čisté, bezdůvodné zlo nám do běžného konceptu světa, kde všechno má své příčiny a důsledky, moc nezapadá. Tom Taylor, představitel Jakea, byl také pro svou roli vybrán dobře - není prvoplánově roztomilým klukem, spíš mírně nesympatickým podivínem, který nám však dokáže během filmu relativně snadno přirůst k srdci.

Film nejen že nenaplňuje svůj potenciál v rámci zde nastíněného příběhu, dokonce i ne úplně obvyklé kombinace žánrů sci-fi a westernu mohl využít o trochu lépe. I přesto však stojí za vidění, minimálně pro ty, kdo se neplánují příliš nimrat v místy dosti absurdním fungování fyzikálních zákonů. Film vás ihned do tohoto nového fascinujícího světa vtáhne, a i když sem tam některé scény téměř nahání strach, příběh baví celou dobu a rozutíkané pozornosti se ani v nejmenším bát nemusíte. Na druhou stranu těžko říct, jak práci Nikolaje Arcela zhodnotí zarytí fanoušci knižní předlohy. To už je asi na každém jednotlivci a jeho očekávání před tím, než do kinosálu vstoupí.

Názor informuji.cz: 70%

Kdy a kde dávají film: Temná věž

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Podobné filmy

Filmové recenze

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!