Mocná Afrodíté Woodyho Allena nezastínila

Mocná Afrodíté Woodyho Allena nezastínila

Divadelní komedie Mocná Afrodíté, kterou 10. března uvedlo Divadlo pod Palmovkou, slibuje vtipnou parodii antického dramatu. Má k tomu ty nejlepší předpoklady. Autorem předlohy je nepřekonatelný Woody Allen. Stejnojmenný film, k němuž Woody napsal scénář a posléze jej sám režíroval, získal nominaci na Oskara. Dojem z adaptace je bohužel spíše rozpačitý.

hodnoceno 3x
Líbí? Pošlete to dál...

Hlavní roli sportovního novináře Lennyho Weinriba ztvárnil Zdeněk Kupka. Režisér Vojtěch Štěpánek při výběru herce patrně sázel na zjevnou podobnost Kupky s Woodym Allenem. Ten sám sebe, jak to mívá často ve zvyku, obsadil do role ústředního hrdiny. Postava komicky obsedantního podpantofláka mu padne jako ulitá, Zdeněk Kupka v ní ale neexceluje. Už při úvodní scéně v restauraci, kde se vzteká, že jídlo není naservírováno podle jeho představ, působí nepřesvědčivě. K Woodyho originálu se mu v průběhu představení daří přiblížit někdy více a jindy méně, nikdy to ovšem není na 100 %.

Na druhou stranu je pravda, že podat výborný herecký výkon, když děj lehce drhne a dialogy váznou, není snadné. Jde o komedii. Smích z hlediště je však během prvního dějství slyšet spíše sporadicky. Jak je možné, že scény, které na filmovém plátně vyvolávají na tváři diváků úsměv, vyznívají na jevišti naprázdno? Šťávu ději ubírá i chór antických postav. Jeho opakovaná varovná zvolání jsou stále trapnější. Ke konci první půlky představení musí Lennyho divák až litovat. Poslouchat bezobsažné a stále stejné výčitky chóru, že nedal na jeho rady, je trestem už samo o sobě.

Ve druhém dějství začíná mít děj konečně spád. Lenny se blíže seznamuje s matkou svého syna Maxe. Dítě, které společně s ženou Amandou adoptovali, udivuje okolí vysokou inteligencí. Lenny proto předpokládá, že jeho matka bude oduševnělá mladá dívka. Navíc hezká. Jeho manželství už delší dobu neklape a on podvědomě hledá někoho, s kým bude šťastnější. Když zjistí, že Maxova biologická matka si říká Linda Fuck, živí se jako prostitutka a občasná pornoherečka, dostane málem infarkt.

Lindu naprosto bravurně hraje Vendula Fialová. Máte dojem, jako by si na jeviště jen odskočila z chodníku u silnice. Vnady lehké děvy Lennyho natolik okouzlí, že se rozhodne pomoci jí ze svízelné životní situace místo toho, aby zachraňoval vlastní manželství. Vzniká z toho řada komických momentů. Pikantní situace hlavní hrdina zažívá i ve vztahu s manželkou. Scéna, kdy Lenny sleduje flirtování vlastní ženy s jejím šéfem a supluje přitom funkci držáku slunečníku, je zvláště vydařená.

Dobrým nápadem je také jedna z dvojrolí. Ondřej Volejník výborně ztvárnil Lindina pasáka Kevina i přitroublého boxera Láiose. Skousne-li tedy divák první polovinu představení, má slušnou šanci, že se v druhé půli bude bavit. Mocná Afrodíté není špatnou hrou. Nikoho neurazí, ale ani nezvedne ze sedaček. Dá se říct lepší průměr.  

|

Přidat komentář Líbí se mi to

Divadlo pod Palmovkou nabídne brzy i tyto akce (Další akce v Praze)

70%

Více o této akci...

Mocná Afrodíté

5.5.2017 v 19:00 hod. (pátek)

Koupit vstupenku

Mocná Afrodíté

23.5.2017 v 19:00 hod. (úterý)

Koupit vstupenku

Přidat na Seznam.cz Mějte články z Informuji i na Seznamu

Prostor pro tvůj názor...

Komentovat může pouze přihlášený fanoušek...