Starý dobrý underground žije!

Starý dobrý underground žije! 

KANÁREK

Kanárek umřel
nebo snad chcíp
někdo ho típnul
nebo snad líz

Kanárek uměl
překrásný písně
starý a starší
než starý gotický

Ty mrtvej kanáre
zazpívej znova
ať aspoň kmoši
znají ta slova
(Petr Lampl)

Pamatujete si ještě? Undergroundová poesie vznikající před rokem 1989 měla ve své době důležitou úlohu, ale co říká současníkům? To ukazuje výstava Papírový hlavy, ktará probíhá v Galerii Trafo od 16.9. do 3.10. Ta byla zahájena vernisáží, na které vystoupila kapela Plastic people of the universe, patron tohoto projektu a přiblížila nám tak opět dobu front na banány a síťovek.

Pokud pro vás umění končí holandskými mistry, tak se Trafačce zdaleka vyhněte. Tam číhá český now art. Autory vystavených děl jsou umělci do 35 let, kteří se inspirovali předrevoluční undergroundovou poesií. Projekt neměl další vymezení, což dalo možnost k vzniku této různorodé výstavy. Setkáte se zde s malbou, fotografií, videem i instalací. Také nečekejte malované slunečnice ani romantická videa. Naleznete spíše věci depresivní nebo alespoň při nejmenším zvláštní. Ovšem v dobrém slova smyslu. Je lepší prohlížet si obraz, který ve vás vzbudí emoce a to ať jakékoliv než i přec skvěle namalovaný obraz, jenž vás ale zanechá chladnými.

Myslím, že kouzlo této výstavy spočívá z velké části ve výstavních prostorách, do kterých díla absolutně zapadají a tvoří opravdovou harmonii. Upřímně si tuto expozici ale nedokáži představit jinde. Teď je ale v Trafo galerii a tam opravdu pasuje jak pr... na hrnec.

U každého z exponátů se můžete seznámit s básní, která dala podnět k jeho vzniku. Někdy budete muset namáhat své mozkové buňky více, aby jste nalezli zprvu nejasnou spojitost mezi díly, ale celkový důvod propojení vizuálního umění s poesií je jasný: funguje to a jak krásně!

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Další novinky z umění

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!