Scénická MŠE Leonarda Bernsteina odstartuje začátkem března v Olomouci

Scénická MŠE Leonarda Bernsteina odstartuje začátkem března v Olomouci

Vojtěch Dyk, Tereza Černochová, Ondřej Ruml, David Uličník a další špičkoví interpreti se sejdou v novém nastudování proslulé MŠE (Mass) Leonarda Bernsteina, které od března zavítá do několika českých měst.

hodnoceno 8x
Líbí? Pošlete to dál...

Unikátní představení vzniká na počest 45. výročí prvního uvedení MŠE v roce 1971 a za jeho realizací stojí tým zkušených a respektovaných profesionálů. Režie a scénografie se ujali Michal a Šimon Cabani a hudební těleso, které zahrnuje bluesový band, komorní a perkusní orchestr, je sestaveno přímo na míru projektu, a to pod taktovkou dirigenta Oskara Rozsy. Tvoří jej členové B-SIDE BANDu bandleadera Josefa Buchty a přední tuzemští instrumentalisté. Sborové party obstarají členové Czech Ensemble Baroque a chlapeckého sboru Pueri Gaudentes. Vojtěch Dyk je nejen představitelem hlavní postavy kněze - Celebranta, ale ujal se i role producenta celé MŠE.

Jedinečnost nového nastudování MŠE je umocněna premiérovým představením speciální verze, upravené samotným Bernsteinem tak, aby byla přenositelná do menších sálů a tím přístupná širší veřejnosti. Obsahem je tedy v plném rozsahu, pouze mnohasložkový ansámbl je zredukován na nižší počet účinkujících, přesto se na jevišti objeví přibližně sto lidí. V této podobě Bernsteinova MŠE nebyla v České republice ještě nikdy uvedena.

Mše vznikla na objednávku Jacqueline Kennedyové. Bernstein skladbu založil na struktuře katolické mše, obsahuje ale mnoho vsuvek, reflexí a meditací, rytmické davové scény, bluesová vyznání, rockové pochybnosti i avantgardní instrumentální části vycházející z moderního symfonismu. Mešní části komponoval na latinský text, vložené na texty anglické. Při premiéře, která se odehrála v rámci slavnostního otevření Kennedyho centra v roce 1971, vzbudila Mše velké emoce a mnoho přítomných i šokovala.

Věřme, že obdobně se jí povede i u nás. Po olomoucké premiéře, která je naplánována na 6. březen, budou následovat představení v Českých Budějovicích (10. 3.), Brně (13. 3.), Ostravě (15. 3.), Praze (17. 3.), na podzim pak znovu v Brně (24. 9.) a v Hradci Králové (27. 9.). Lístky na jednotlivé zastávky můžete sehnat například zde.

|

Přidat komentář Líbí se mi to

Fotografie k článku

Scénická MŠE Leonarda Bernsteina odstartuje začátkem března v Olomouci
 

Další hudební novinky

Přidat na Seznam.cz Mějte články z Informuji i na Seznamu

Prostor pro tvůj názor...

Komentovat může pouze přihlášený fanoušek...