K nedožitým padesátinám Petra Muka se chystá narozeninový koncert a vychází 3CD kompilace

K nedožitým padesátinám Petra Muka se chystá narozeninový koncert a vychází 3CD kompilace 

K únorovým nedožitým padesátinám Petra Muka vychází nejucelenější 3CD kompilace PLATINUM COLLECTION. Z dosud vydaných výběrů se jedná o ten nejkompletnější, v početných ukázkách zachycující téměř všechny hudební podoby tohoto výjimečného umělce.

Kolekce je rozdělena do tří částí: CD 1 je věnováno Oceánu, CD 2 Shalomu a CD 3 sólové dráze Petra Muka. Výběr písní probíhal v průběhu loňského roku na webu, kde pro třikrát 15 písňových favoritů z jednotlivých období hlasovali „přátelé“ facebookových stránek Petra Muka (dnes jde o téměř 78.000 lidí). Pořadí skladeb na jednotlivých albech pak určily získané hlasy. Do celkového počtu padesáti písní k padesáti Petrovým nedožitým rokům byly jako bonusy doplněny některé pro něj zásadní skladby. Na CD Oceánu proto přibyly songy Havrani a Braň se touhám, v obou případech také s jeho texty. Shalomský disk doplnila Dvojhvězda, aranží Petra Kučery a textem Petra Honse vyzařující kvalitu jejich mnohaletého společného autorství. Sólová éra pak byla uzavřena dvěma skladbami z Mukova spíše přeslechnutého debutového alba z roku 1997 Dál do srdcí a Okno v nebi.

Petr Muk začínal v různých punkových kapelách. V roce 1985 spoluzaložil kultovní skupinu OCEÁN a později s Petry Kučerou a Honsem vytvořil projekt SHALOM. 

Po kultovní megahvězdné éře Oceánu a Shalomu zažil nelehké období odklonu zájmu fanynek a fanoušků, následovalo dlouhé hledání a odhodlávání se k sólové kariéře. Petr jako by znovu začínal.

První sólové, eponymní album Petr Muk vydal v roce 1997 (Loď ke hvězdám, Přicházíš s láskou, Okno v nebi, Dál do srdcí ad.). Následovala alba: Jizvy lásky (2000, hity Zrcadlo, Neusínej, Stoupám ti do hlavy, Tančíš sama, Ona se brání, Ve vlnách ad.), Dotyky snu (2002, Ty a já (teď a tady), Když někoho máš, Něžné dotyky, Závoj mlhy ad.), Oh l ´Amour (2004, hity Oh l´Amour, Láska tě spoutá ad.), Osud ve dlaních (2005, hity Láska, ta nebezpečná věc, Teď zastav čas, Půl srdce a stín, Nikdo nikoho nezná ad.), kompilace Slunce/To nejlepší (2007), Slunce/Zrcadlo CD/DVD (2008), Muzikál a film (2009, písně z muzikálů Golem, Rusalka, Johanka z Arku, Galileo a Mona Lisa, filmové písně Znám jednu starou zahradu, Stín katedrál, Bon soir, mademoiselle Paris, Mou víru zná, Chci všechno znát, Láska je ráj, Kéž Pán Bůh nás má rád). Posledním albem, vydaným krátce před tragickou smrtí, bylo kritiky i příznivci ceněné V bludišti dnů (2010, hity A stejně tě ztrácím, Nebe nehledej, Cítím (vítr ve tváři), Pod černým sluncem, Skrytá zář ad.)

V roce 1997 debutoval na divadelních prknech v muzikálu Rusalka (Princ). K dalším muzikálovým rolím patřily: Raimond - Johanka z Arku (2000), Galileo – Galileo (2003), Rabi Löw - Golem (2006) a Leonardo da Vinci – Mona Lisa (2009).

Za všechna studiová alba získal Platinová nebo Zlatá ocenění IFPI ČR. V letech 2002 a 2003 obdržel stříbrné Slavíky a v roce 2004 bronzového. Několikrát byl oceněn v anketě TýTý.

Narozeninový koncert Petr Muk 50 / Petrovy písně pro Petra se uskuteční 22. února 2015Lucerna Music Baru v Praze od 19 hodin za účasti jeho bývalé kapely p. m. band a mnoha hudebních přátel, jako je Petr Kolář, Peter Nagy, Petr Bende, Marcela Březinová a další.

| Sdílej: Sdílet na FB Tweetnout


Mohlo by se ti líbit...

Další hudební novinky

Tento článek ještě nikdo nehodnotil. Buď první!